Yüksek topuklu ayakkabı giymenin zararları nelerdir?

Her ne kadar güzel gözükse de hiçte sanıldığı kadar rahat değildir aslında yüksek topuklu ayakkabılar. Peki, rahatsızlığının yanında zararlarını da hiç düşündünüz mü?

Yüksek topuklu ayakkabı giymenin zararları nelerdir?

Küçük yaşta çocuğu olan kadınlar bilirler ki, topuklu ayakkabı hevesi ve onları giyme isteği kız çocuklarında küçük yaşta başlar. Annesinin yada ablasının en yüksek topuklu ayakkabısını alır ve ayağına giyer. Bunun ardından ise evin içerisinde zorla o küçük ayaklarıyla, topuklu ayakkabı ile yürümeye çalışır. Her ne kadar başaramaz, arada düşse de yinede vazgeçmez. Peki hiç topuklu ayakkabı kullanmanın veyahut giymenin ayaklarınıza ne gibi zararları olabileceğini düşündünüz mü?

Eğer sürekli topuklu ayakkabı giyiyor yada kullanıyorsanız bazı hastalıklara davetiye çıkarıyor olabilirsiniz. Eğer giydiğiniz ayakkabının topukları normallerden daha fazla yüksek ise bu durum daha ciddi konumlara ulaşabiliyor. Peki, nedir bu hastalıklar? Topuklu ayakkabı giymenin ayaklarınıza ne gibi zararları vardır? İşte yüksek topuklu ayakkabıların ayaklarınıza ve bünyenize vermiş olduğu zararlardan birkaçı;

Kallus ve Nasır oluşumuna sebep oluyor!
Bu durum çoğu kadında sıklıkla rastlanabilecek bir konudur. Peki, Kallus ve Nasır ayaklarınızda nasıl oluşmaktadır? İşte bu iki problemin oluşum sebeplerinden biriside topuklu yada yüksek topuklu ayakkabı giymektir. Ayakkabı ile ayağınızın arasında yürüme dolayısıyla oluşan sürtünme sonucu deriniz sertleşir ve kalınlaşır. Bunun sonucu olarak ise Kallus yada Nasır oluşur. Nasır problemi çoğunlukla parmak altlarında yada parmak aralarında daha sık görülür. Yüksek topuklu ayakkabı giymeniz ile ayağınızın ayakkabı içerisinde öne doğru kayması sonucu da oluşuma bir etkendir. Dar ayakkabıların, ayaklarınızda belirli noktalara basınç uygulaması sonucu da oluşabilen nasır sorunu ayaklarınıza da ciddi oranda zarar verir.

Tırnak problemleri meydana gelebilir!
topuklu ayakkabı kullanılması sebebiyle ayaklarınız öne doğru kayar. Ayaklarınızın ayakkabı içerisinde kayması sonucu ayak parmaklarınız ayakkabının uç kısımlarına doğru itilir. Sonuç olarak ise itilen parmaklar ve tırnak yataklarına uygulanan baskı ile ayak parmaklarınızın tırnaklarında şekil bozukluğu, tırnak batması ve mantar oluşumu gibi problemler çıkabilir.

Çekiç parmak görünümü oluşumuna sebeptir!
Parmaklarınız dar bir ayakkabı içerisinde olduğundan dolayı ön kısımlara doğru itilir. Bunun da sonucu olarak ise parmaklarınız düzensiz ve biçimsiz oranda kıvrılarak orta eklemleri bükülür. Bükülme sonucu oluşan deforme nedeniyle giyilen ayakkabının üst kısmına daha fazla baskı uygulanır ve bu durumda ayaklarınızda ciddi sıkıntılara neden olur.
Bütün bunların yanında ayak ağrısı, diz ağrıları, bel ağrısı ve ayak incinmeleri de topuklu ayakkabının verdiği ciddi zararların arasındadır..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.