Yarık Dudak ve Yarık Damak

Yarık Dudak Nedir?

Yarık dudak, dudakta ya küçük bir boşluk ya da çöküntü şeklinde üst dudakta oluşur ve buruna kadar devam edebilir.

Yarık Damak Nedir?

Yarık damak, sert damağı (ağzın çatısı) oluşturan kafatasının iki plakasının tamamen birleşmediği bir durumdur.

Yarık Dudak ve Yarık Damak Ne Sıklıkta Oluşur?

Çoğu durumda damak yarığı bulunduğunda dudak yarık da mevcuttur. Yaklaşık her 700 doğumdan birinde yarık anomalileri ortaya çıksa da doğumdan kısa süre sonra ameliyatla tedavi edilebilmekte ve oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Dudak damak yarığı tedavisinin sonuçları genellikle hem estetik hem de fonksiyonel olarak mükemmeldir. Bu koşullarla doğan çocukların iyi bir yaşam kalitesi ve normal bir yaşam beklentisi vardır.

Ailenin başka hiçbir üyesinde dudak veya damak yarığı yoksa, bu deformiteye sahip ikinci bir çocuğu olan ebeveynler için tekrarlama oranı oldukça düşüktür – çocuğunuzun izole damak yarık olması durumunda yaklaşık% 2 ve çocuğunuzda yarık dudak varsa% 4 yarık damaklı veya yarıksız.

Bir bebeğin dudakları ve damakları ayrı geliştiğinden, bir çocuğun sadece yarık dudak, sadece yarık damak veya her ikisi ile doğması mümkündür.

Sonuç olarak, koşullar üç genel kategoriye ayrılabilir:

  • Yarık damaksız yarık dudak (izole yarık dudak)
  • Yarık dudaksız yarık damak (izole yarık damak)
  • Hem yarık dudak hem de yarık damak

Durum, ağzın bir tarafında (tek taraflı yarık olarak bilinir) veya her iki tarafında (iki taraflı yarık olarak bilinir) ortaya çıkabilir.

Dudak ve Damak Yarıklarının Sebepleri Nedir ?

Yarık dudak ve damak, hamilelik sırasında yüz gelişimindeki başarısızlıktan kaynaklanan konjenital anormalliklerdir (doğumda mevcut bir anormallik).

Yarık Dudak ve Yarık Damak Genetik mi?
Çoğu bebekte dudak ve yarık damak yarıklarının bir nedenini belirlemek imkansızdır. Mevcut en iyi araştırma, muhtemelen genetik ve çevresel faktörlerin bir sonucu olduğunu gösteriyor.

Dudak damak yarığı ile sonuçlanan genler kendiliğinden veya genetik bir sendromun parçası olarak aktarılabilir. Dudak damak yarığına genetik bir yatkınlık varsa, genellikle yakın ailede yarık öyküsü vardır. Ailede yarık dudak ve yarık damak öyküsü ve hamilelik sırasında bazı ilaçlar, durum riskini artırabilecek faktörler arasındadır.

Yarık Dudak ve Yarık Damak Nasıl Teşhis Edilir ?

Bazen sağ ve sol burun deliği arasında bir asimetri veya dişeti çizgisi boyunca bir boşluk göründüğünde, yarık dudak ve / veya yarık damak, ultrason (sonogram) ile teşhis edilir . Kraniyofasiyal yapının değerlendirilmesi, gebeliğin 20. haftasında rutin doğum öncesi bakımlarının bir parçası olarak birçok kadın doğum uzmanı tarafından yapılan rutin ultrason muayenesinin bir parçasıdır.

Bazen bebek doğmadan önce durum tespit edilmez. Durum her zaman ultrasonla tespit edilmez. Bu olduğunda, aileler genellikle doğumdan sonra mümkün olan en kısa sürede bir tedavi planına başlarlar.

Çocuğun Doğumuna Hazırlık

Bir fetüse dudak veya damak yarığı teşhisi konduğunda, hastanenin cerrahları ve hemşireleri, bebekleri doğduğunda ne bekleyecekleri konusunda ebeveynlere danışmanlık yapar ve doğumdan sonra düzeltilebilir olduğuna dair güvence verir. Ebeveynlerin bulduğu en büyük engellerden biri, bebeklerinin memede emzirememesi veya normal biberon kullanamamasıdır, bu nedenle personel, ebeveynleri bebeklerini emzirmek veya biberonla beslemek için farkında olmaları gereken farklılıklar konusunda eğitmeye odaklanır.

Dudak ve Damak Yarıklarının Sebepleri Nedir ?12

Ebeveynlere, bebeklerini kolayca beslemeleri için tasarlanmış özel biberonlar verilir ve bunları nasıl kullanacakları konusunda talimat verilir, böylece bebek doğduğunda hazırlanırlar. Bir anne bebeğini emzirmek isterse, bebek daha büyük ve güçlü olana kadar bazı beslemelerden sonra bebeğin ilave pompalanan anne sütü şişelerine ihtiyacı olabilir. Bazen bebek, en yüksek yağ konsantrasyonuna sahip ve bebeğin kilo alması için gerekli olan süt olan beslenme sonunda süte ulaşacak kadar uzun süre emziremez. Bu nedenle annenin her emzirmeden sonra sütünü pompalaması ve diğer beslemeleri tamamlaması gerekebilir.

Dudak Damak Yarıklarının Tedavisi

Dudak damak yarıkları bebeğin gelişimine uygun bir zamanda cerrahi işlemle yapılır.

Yarık Dudağın Uzun Süreli Etkileri
Dudak yarıklarının uzun vadeli etkileri genellikle okul çağına kadar fark edilmez, çünkü bu, hastaların kendilerinin dudak ve burunlarının akranlarından biraz farklı görünebileceğini fark etmeye başladıkları zamandır. Çocuk cerrahları, yarık onarımı sonrası izlerin üst dudak ve burnun normal konturlarında saklanarak en aza indirildiğini görmek için her türlü çabayı gösterirler. Zamanla yara izleri kaybolacak ve çocuğunuzun normal büyüme ve işlev görme yeteneği gelişmeye devam edecektir.

Yeni doğmuş bir bebeğin olağanüstü iyileşme yetenekleri nedeniyle, ameliyatın sonuçları hem estetik hem de işlevsel olarak mükemmeldir. Bu durumla doğan çocukların olağanüstü bir yaşam kalitesi ve normal bir yaşam beklentisi vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.