Menisküs Yırtığında Ameliyatsız Çözüm

Her yaşta ortaya çıkabilen menisküs yırtıklarının en sık sebebinin oturulan yerden kalkarken yapılan ani dönüşler olduğunu belirten Uzm. Dr. İlker Solmaz, “Dizde ağrı, hafif şişlik, takılma, kilitlenme ya da dizde boşalma hissi veya da dizi tam hareket ettirmede zorluk gibi şikâyetler varsa menisküs yırtığı olma ihtimali yüksektir. Vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmasını devreye sokan Proloterapi yöntemi ile menisküs yırtıkları, ameliyata gerek kalmadan kalıcı olarak tedavi edilebilmekte, hastalar tedavi sonrası günlük aktivitelerine ve spora hızla geri dönebilmektedir.” açıklamasında bulundu.

Menisküs Yırtığında Ameliyatsız Çözüm
Menisküs yırtıklarının yalnızca futbolcu rahatsızlığı olmadığını vurgulayan Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Doktor İlker Solmaz, “Bilinçsiz şekilde yapılan spor, aşırı kilo, dizi kuvvetlendirmeye yönelik egzersizlerin yapılmaması bu rahatsızlığa davetiye çıkarmaktadır. Proloterapi yöntemi ile bağlar kuvvetlendirilerek, eklem üzerindeki yükü azaltıp yırtığın kendini iyileştirmesi sağlanmaktadır.” diyerek tedavinin önemine dikkat çekti.

Daha fazla mesaj

Profilaktif Proloterapi = Koruyucu Proloterapi
Proloterapi yönteminin menisküs yırtıklarında ve diz hastalıklarında ameliyatsız çözüm olduğunu dile getiren Türkiye Proloterapi ve Ağrı Merkezi Klinik Direktörü Uzman Doktor İlker Solmaz, “Kliniğimize menisküs yırtığı ve diz ağrılarıyla gelen hastalarımızı yaptığımız muayenede esas sorunun eklem dışındaki bağlarda olduğunu görmekteyiz. Bu bağların esas görevi; dizi sabitlemek ve yükü taşımaktır. Bağlardaki yıpranma, eklem arasındaki menisküsün aşırı yük taşımasına ve yanlış bir hareketle yırtılmasına sebep olmaktadır.” dedi.

“Sporcular İçin Önlem Alınmalı”
Menisküs yırtığının ve diz hastalıklarının en önemli tedavisi, korunmak olduğunun altını çizen Uzman Doktor İlker Solmaz, “eklem yüzeylerini besleyerek eklemin kayganlığını arttıran, eklemdeki yük dağılımını sağlayarak, eklemin stabilitesini sağlayan menisküs dokusunda yırtık oluşmadan önce “profilaktif proloterapi” (koruyucu proloterapi) uygulandığını belirterek, menisküs ve ön-çapraz bağ kopmalarının önüne geçildiğini sözlerine ekledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.