Leke Çıkarmak İçin Pratik Bilgiler

Kahve lekesi :Kahve lekesinin baş düşmanı yumurta sarısıdır. Ilık su içerisine bir yumurta sarısını döküp iyice karıştırın. Onu lekenin üstüne sürüp bir iki dakika bekledikten sonra durulama suyu ile silin. Lekenin ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

Kan lekesi :Muhtemelen kan lekesi gün içerisinde rastlayabileceğiniz en inatçı sorunlardan biridir. Soğuk suyun üzerine bol miktarda tuzu dökün. Daha sonra bu karışımı lekenin bulunduğu noktaya dökerek üstte kalan tuz ile ovalayın. Bu işlemi bir-iki dakika sürdürdükten sabunla yıkayıp durulayın.

Ruj lekesi :Ağır lekeler sınıfına giren ruj için yapılacak en iyi yöntem kabartma tozudur. Ruj lekesi olmuş giysinizi kabartma tozu ile birikte yıkarsanız sorun ortadan kalkacaktır. Hatta bazı kaynaklara göre saç spreyi de ruj lekesine iyi gelen ürünlerden biridir.

Yağ lekesi: Önemli bir günde koltuğa dökülen bir yağ lekesi uğraşmak isteyeceğiniz son şey olmalı. Telaşlanmanıza gerek yok. Kabartma tozu ve suyu karıştırarak yumuşak bir hamur kıvamına getirin. Lekenin bulunduğu yere sürüp biraz bekleyin. Duruladığınızda lekenin kaybolduğunu göreceksiniz.

Yağ Lekesi :Kızartma yaparken ne kadar dikkat etsek de sıçrayan yağları engellememiz çok zor. Bunları temizlemek için en etkili temizleyici, ispirtodur. Mutfak mermer üzerindeki yağ lekelerini çıkartmak için ise benzin kullanabiliriz. Ancak bu işi ateşten uzakta yapmalıyız. Masa örtüsü, peçete gibi kumaş ürünlerimizin üzerine yağ dökülürse de, en bilinen yöntem leke üzerine tuz serpmektir. Limon kolonyası da aynı işi görebilir.

Su lekeleri :Ağaç yüzeylerde suyun bıraktığı izlerden kurtulmak için nemli bir beze mayonezi iyice yedirin. Lekelerin bulunduğu yerleri hafifçe ovalayın. Bu izlerden kurtulduğu için sehpanız size teşekkür edecektir.

Kırmızı şarap lekesi: Halınızın üzerine kırmızı şarap döküldüyse telaşa kapılmayın. Soda içerisine dökeceğiniz karbonat, şarap lekesi için harikalar yaratıyor. Çok fazla yorulmanıza gerek yok. Öncelikle ilk nemini almak için kuru bir bezi lekenin üzerine bastırın. Daha sonra üzerine lekenin boyutu kadar karbonat eklediğiniz sodayı dökün 15-ila 25 dakika arası bekletin. Bu işlem lekenin asit ile kabarmasını sağlayacaktır. En son nemli bir süngerle bölgeyi silmeniz yeterli olacaktır.

Dondurma Lekesi :Ilık sabunlu suda yıkarsak, dondurma lekelerinden iz kalmadığını görürüz.

Meyve Suyu Lekesi:Eğer masa örtüsüne meyve suyu dökülürse hemen tuz serpelim. Ardından da yıkayalım.

Salça ve Ketçap Lekesi :Sıcak su ile gliserini eşit miktarda karıştıralım. Kumaşı bir saat boyunca bu karışımda beklettikten sonra her zaman makinede yıkayalım.

Yumurta Lekesi :Yumurta lekelerini çıkartmak için soğuk su kullanmak şart. Genellikle sabunlu su yeterli oluyorsa da beyaz kumaşlar için biraz çamaşır suyu ilave edebiliriz.
Diğer yöntemler ise; kesik limonla lekeli yerleri ovmak, haşlanmış patatesle lekeyi ovuşturmak, içinde çakıl bulunmayan nemli toprakla silmek.

Mum Lekesi :Masanızın üzerine damlayan mumları çıkarmak için lekenin üzerine neft döküp beş dakika bekletip nemli bir bezle silelim.

Çay Lekesi :Leke taze ise ılık suya batırılmış bir bezle ovalım. Kurumuş ise içine limon suyu katılmış ve ılık suda ıslatılmış bir pamuk parçasıyla silip, ılık suyla çalkalayalım.

Turp Lekesi :Giysilerinizdeki turp lekelerini yok etmek için onları sadece yıkamak yeterli olmayabilir. Turp lekesinin üzerine süt dökelim ve bir süre bekletelim. Bekleme işi bittikten sonra giysimizi yıkayabiliriz.

Ceviz Lekesi :Giysi ya da eşyaların üzerinde ceviz lekesi olması zor bir ihtimal, ancak taze cevizin ellerde bıraktığı lekeyi çıkarmak için pamuklu bir bez parçasını sirkeye batırıp elimizin üzerindeki lekeye sürüp ovalayalım. Daha sonra ellerimizi soğuk suyla yıkayın.

Sentetik kumaştaki leke: Şu malzemelerden mevcut olan birisine batırdığınız bir pamuk parçasıyla lekeyi silin; limon suyu, beyaz sirke, hafif amonyaklı su. Ancak bu işi yapmadan önce lekeli kısmın altına bir kumaş parçası koymayı unutmayın.

Yünlü ve ipekli kumaştaki leke: Lekeli kısmın altına su emen bir kumaş parçası yerleştirin ve lekeyi beyaz sirkeyle silin.

Eldeki lekeler: Ellerinizdeki meyve lekelerini sirkeyle yıkar veya silerseniz kolayca çıkarabilirsiniz.

Sebze Ayıklarken Ellerdeki Lekeleri Çıkarmak : Bu lekeler, ellerimizi yıkadıktan sonra bile temizlenmezler. Fakat portakal kabuğuyla ovarsak hemen kurtuluruz bu sevimsiz lekelerden.

Şarap Lekesi : Beyaz kumaş üzerindeyse kumaşı bir süre kaynamakta olan süte batırın sonra yıkayın. Örtünün üzerine dökülür dökülmez hemen tuz serpin. İlk yıkamada çıkacaktır. İnatçılık ederse, yıkama suyuna biraz çamaşır suyu katın. Renkli kumaştaysa lekeli kısmı amonyaklı soğuk suya batırın.

Ütüde Sararan Çamaşırı Beyazlatmak : Sararan kısmı nemlendirin. Üstüne mısır nişastası serpin. Sonra yine bir bez aracılığıyla ütünüzle kurutun. Leke yok olacaktır. Bir başka yol da sararan kısmı oksijenli su ile ıslatıp, gene ütüyle kurutmaktır.

Tereyağı Lekesi : Sentetik kumaştaysa sabunlu su yeterli olacaktır. Pamuklu ve beyaz kumaştaysa yıkamadan önce kuru sabun sürtün. Yünlü veya ipekli kumaştaysa talk pudrası ve tebeşir tozundan yararlanın.

Tentürdiyot Lekesi : Leke yeni ise, alkol yararlıdır. Eğer eski ise, benzin gibi şeyler ya da oksijenli su kullanılır.

Zamk Lekesi : Çıkartmak istediğiniz lekenin altına su emici bir kumaş parçası koyun ve lekeli kısmı beyaz sirkeye batırılmış bir bezle silin sonra durulayın.

Zift Lekesi: Üstüne vazelin sürüp bir saat bekletmek, sonra da lekeyi her eczaneden rahatlıkla bulabileceğiniz eterle silmeniz gerekmektedir. Sert Yüzeylerdeki Zift Lekelerini Çıkartmak İçin İse (Özellikle Araçlardaki Zift Lekeleri) Mazot İle Siliniz.

Su Lekesi : İpekli ya da pamuklu kumaşlardaki su lekesini çıkartmak için lekeli yerleri bir bardak ya da şişenin dibiyle ovun. Fanilalarla yünlüleri ütülemek yeterlidir.

Ot Lekesi : Lekeyi ıslattıktan sonra üzerine eşit miktarda sofra tuzu ve kırımtartar serpin. Güneşte kurusun.

Çimento Lekesi : Yerdeki çimento lekelerinin üzerilerine sıcak alkol sirkesi dökün. Kuvvetli fırçaladığınızda yok olduklarını göreceksiniz.

Balmumu Lekesi : Lekeli yere bir kurutma kağıdı yerleştirip, balmumunu emmesi için üstünde sıcak ütüyü gezdirin.

Süt Lekesi : Yıkanabilen kumaştaysa sabunlu bezle silin. Yıkanmaz kumaştaysa benzine batırılmış bir bezle bastırmadan silin. Elin hafif temasıyla benzini uçurun. Sonra ılık suda durulayın ve nemli bezle tersinden ütüleyin.

Çikolata lekesi : 90 derece alkol karıştırdığınız bir miktar suyla lekeyi silin. Hemen ardından temiz suyla durulayın.

Meyve lekeleri:suyu suyla temizleme yöntemi en yararlı olandır. Meyve suyunu direkt olarak musluk suyunun altına tutun. Başka hiçbir şey sürmeyin. Su lekeyi yavaş yavaş akıtacaktır. Daha sonra normal olarak yıkayın.

Pas lekesi:çıkarmak için tuza birkaç damla limon suyu akıtın, bununla ovuşturarak silin. Daha sonra birkaç damla amonyak kattığınız suyla bir kez daha silin. Temiz suyla durulayın.

Sakız Lekesi:Sakızın yapıştığı yerin tam altına naylona sarılmış bir miktar buz koyun. Biraz bekleyin buzun soğutucu etkisiyle sakız donar.Sonra bir fırçayla bu donan çikleti fırçalarsanız, hepsi yapıştığı yerden çıkar.

Beyaz mermer üzerindeki sarı lekeleri gidermek için tuzla limon suyunu karıştırıp bununla iyice ovun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.