Kulak Estetiği Hakkında Merak Ettikleriniz

Kulak estetiği; kulağın kıvrımının yetersiz olması durumunda yapılan operasyona denir. Kulaklarımız, öne doğru çok belirgin olduğundan bazen bizlere büyük gibi görünebilir. Fakat boyutları normaldir. Kulak gelişiminin %80-90’ı 6 yaşında tamamlanmaktadır. Kulak kişilerin psikolojisini ve toplumsal iletişimlerini etkileyen ciddi bir kozmetik problemdir.

Kepçe kulak neden oluşur?

Kulağın çok özel kıvrımlı bir yapısı vardır. Kepçe kulak oluşmasına kabaca iki farklı faktör yol açmaktadır. Bunlardan ilki kulağın kıvrımlarının yetersiz açılanmaya sahip olması, ikincisi ise kulak kıkırdaklarının normalden daha büyük olmasıdır. İki farklı durum için uygulanması gereken cerrahi teknikler de birbirinden farklıdır.

Doğru hasta seçimi…

Çalışmalar sonucunda kepçe kulak ameliyatlarında başarı için, doğru hastaya doğru tekniğin seçilmesinin en önemli kriterdir.

Her tekniğin avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir teknik için diğerlerinden daha iyi demek doğru olmaz. Farklı hastalar ve kulaklar için en doğru teknik, birbirinden farklı olabilmektedir.

*Bu nedenle tüm teknikleri çok iyi bilmek ve hangi hasta için hangi tekniği tercih etmek gerektiğine karar vermek başarılı bir sonuç için çok önemlidir.

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Hastanın kulağında kepçeliğe yol açan farklı problemler olabilir.  Sorunun basit nedenlerden kaynaklandığı durumlarda kulağa kesi yapılmadan, yaklaşık 20 dakika süren bir işlemle kulak istenilen şekile getirilebilir.

Problemin daha büyük olduğu durumlarda ise kulağa kesi yaparak şekillendirmek gerekebilir ve bu durumda ameliyat süresi 40-50 dakikayı bulabilmektedir.  Kesiler genellikle kulağın arkasından yapılır ve böylece iz bırakmadan iyileşir.

Yetişkinlerde kepçe kulak estetiği nasıl yapılır?

Yetişkin kepçe kulak ameliyatları sonrasında, sert olan kulak kıkırdağı özüne yani eski haline dönmek isteyebilir bu nedenle ameliyattan sonra milimetrik açılmalar görülebilir. Bu özellik nedeniyle yetişkin ameliyatlarındaki planlamalarda kıkırdağın sertliği göz önünde tutularak ameliyat öncesi hesaplama yapılır ve uygulanır.

Kulak kıkırdağı küçük yaşlarda daha yumuşak olduğu için, kepçe görünümü tedavi etmek bu yaşlarda hem daha kolaydır hem de yapılan ameliyatın başarısı küçük yaşlarda daha yüksektir. Ancak ileri yaşlarda da kepçe kulak estetiği tedavisi bugün sahip olduğumuz cerrahi teknikler sayesinde başarıyla uygulanabilir, bu nedenle geç kaldığınızı düşünmeyin.

Yetişkin kepçe kulağı ameliyatları sonrasında, sert olan kulak kıkırdağı özüne yani eski haline dönmek isteyebilir bu nedenle ameliyattan sonra milimetrik açılmalar görülebilir. Bu özellik nedeniyle yetişkin ameliyatlarındaki planlamalarda kıkırdağın sertliği göz önünde tutularak ameliyat öncesi hesaplama yapılır ve uygulanır.

Daha detaylı bilgi almak için https://gurkankayabasoglu.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.