Krup hastalığı nedir?

Krup nedir?

Krup, esas olarak çocuklarda ortaya çıkan, nefes almayı engelleyen ve karakteristik ‘havlayan öksürük’ semptomuna neden olan bir enfeksiyondur. Çoğu krup vakası için evde tedavi başarılıdır.

Krup, akciğerlerin üst hava yollarını (bronşiyal tüpler), ses tellerini (gırtlak) ve nefes borusunu (trakea) içeren, üst solunum sisteminin kısa süreli bulaşıcı bir çocukluk hastalığıdır. Krup, en çok sonbaharın sonlarında ve kışın başlarında ortaya çıkar.

Krup, en sık altı ay ile üç yaş arasındaki çocuklarda görülür. Altı yaşın üzerindeki çocuklarda nadiren görülür.

Krup, özellikle hastalığın ilk birkaç gününde bulaşıcıdır. Esas olarak, enfekte çocuklar tarafından hapşırılan veya öksürülen havadaki bulaşıcı damlacıklar yoluyla yayılır. Ayrıca, oyuncaklar gibi yüzeyler ve nesneler üzerindeki enfekte mukus yoluyla da yayılabilir.

Çoğu krup vakası hafiftir. Bununla birlikte, krup hastası çocuklar ciddi şekilde hastalanabilir, bu nedenle semptomlarını izlemek önemlidir.

Krup nedenleri

Krup genellikle bir viral enfeksiyondan kaynaklanır. Soğuk algınlığı ve grip virüsleri de dahil olmak üzere birçok farklı virüs kruptan sorumlu olabilir . Krup, çok nadiren bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Krupa neden olan virüslerle enfekte olan birçok çocuk krup almayacak, ancak soğuk algınlığı semptomları geliştirecektir.

Belirti ve bulgular
Krupun ayırt edici semptomu, havlayan bir mühür gibi ses çıkaran bir öksürük ve nefes alırken şiddetli bir rahatsızlıktır (stridor olarak adlandırılır). Bu semptomlar, ses tellerinin ve nefes borusunun şişmesi sonucu solunum yolunun daralmasına neden olarak nefes almayı zorlaştırır.

Bu ayırt edici semptomlardan önce ateş, hafif ses kısıklığı ve boğaz ağrısı ve diğer soğuk algınlığı  benzeri semptomlar görülür.

Çocukların hava yolları küçüktür ve bu nedenle krup ile daha belirgin semptomlara, özellikle de üç yaşından küçük çocuklara daha duyarlıdır.

Belirtiler genellikle geceleri ortaya çıkar veya geceleri kötüleşir.

Spazmodik krup, gece ve sabah erken saatlerde meydana gelen öksürük spazmlarına (sürekli öksürük) neden olan bir gruptur. Spazmlar sırasında havlayan bir öksürük ve stridor duyulur. Kasılmalar genellikle gün içinde olmaz ve çocuğunuz gün içinde nefes alması ve ses kısıklığı açısından daha iyi görünebilir.

Krupdaki en büyük endişe, hava geçişleri daraldıkça ilerleyen nefes alma zorluğudur. Hastalığın erken dönemlerinde, özellikle geceleri, solunum güçlüklerinin yakından izlenmesi önemlidir. Ciddi solunum problemlerinin belirti ve semptomları şunları içerir:

  • Nefes almak için mücadele (gürültülü nefes almaktan daha kötü)
  • Aşırı salya akması veya yutma güçlüğü
  • Cilt veya dudaklarda mavimsi renk değişikliği (siyanoz)
  • Hızlı nefes alma
  • Hem nefes alırken hem de nefes verirken gürültülü, yüksek tiz solunum sesleri (stridor) çıkarır
Daha fazla mesaj

Çocukların sadece küçük bir yüzdesinde hastaneye kaldırılmayı gerektirecek kadar ciddi solunum güçlüğü yaşansa da, bu belirtiler görülürse çocuğunuzu derhal en yakın acil servis olan hastaneye götürmelisiniz.

Krup Teşhisi

Krup, bir çocuğun nefes alışını gözlemleyen, stetoskopla göğüslerini dinleyen ve boğazlarını inceleyen bir doktor tarafından teşhis edilir. Diğer hastalıkları dışlamak için röntgen ve diğer testler gerekebilir.

Tedavi
Evde kendi kendine bakım önlemleri genellikle krup vakalarının çoğunu tedavi etmek için yeterlidir. Tıbbi tedavi nadiren gereklidir. Krup genellikle üç ila altı gün içinde kendiliğinden düzelir.

Evde bakım

Krup, bir çocuk için endişe verici olabilir; bu nedenle rahatlık ve güven, tedavinin önemli bir parçasıdır.

Soğuk nemli hava ses telinin şişmesini azaltabilir ve nefes almaya yardımcı olabilir. Bu, soğuk bir nemlendirici kullanarak veya açık bir pencerenin yanında oturarak (çocuğunuzun sıcak bir şekilde giyinmesini sağlarken) başarılabilir. Çocuğunuzu dik pozisyonda tutmak nefes almayı da kolaylaştırabilir. Çocuğunuzun etrafında kimsenin sigara içmesine izin vermeyin.

Parasetamol ve ibuprofen ağrı kesici ve ateş için faydalıdır. Ancak çocuklarda krup ve diğer viral hastalıkların tedavisinde aspirinin, karaciğer ve beyin şişmesine neden olan ciddi bir hastalık olan Reye sendromu ile olası bir ilişkisi olması nedeniyle aspirinden kaçınılmalıdır.

Dehidrasyonu önlemek için sıvı alımı teşvik edilir .

Tıbbi bakım
Semptomlar üç ila beş günden fazla devam ederse veya kötüleşirse, doktorunuz solunum yollarındaki iltihabı azaltmak için bir kortikosteroid (örn. Deksametazon) reçete edebilir. Epinefrin ayrıca hava yolu iltihabını azaltmada etkilidir, ancak etkileri uzun süreli değildir.

Krupların en yaygın nedeni olan virüslere karşı etkisiz oldukları için antibiyotikler nadiren kullanılmaktadır. Antibiyotikler, bir bakteriyel enfeksiyonun kruplara neden olduğu veya krup ile aynı anda meydana geldiği nadir durumlar için ayrılmıştır.

Önleme
Krup, ateş ve hastalığın ilk birkaç gününde en bulaşıcı olduğundan, bebekler ve çocuklar, sıcaklıkları normale dönene ve kendilerini daha iyi hissedene kadar evde ve diğer çocuklardan ve yetişkinlerden uzak tutulmalıdır.

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için sık sık el yıkama önemlidir. Solunum yolu enfeksiyonu olan kişilerle yakın temastan kaçınmak.

Çocuğunuza difteri, Haemophilus influenza (Hib) ve kızamık için aşı yaptırmak, çocukları en tehlikeli krup türlerinden bazılarından koruyabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.