İnsülin nedir?

İnsülin her insanın vücudunun kan şekerini dengelemek için salgıladığı bir hormondur. Vücutta insülin salgılanmasını pankreas organı gerçekleştirir ve böylece kanda bulunan besinler parçalara ayrılır. Pankreasın beta hücre sisteminde üretilen insülin; yediklerimizden aldığımız karbonhidratın parçalanarak, insan vücudunun enerji kaynağı olan glikoza çevrilmesini sağlar. Glikoz yani bildiğimiz adıyla şeker, sindirim sistemimiz tarafından küçük parçalara ayrılmadan hücreler tarafından kullanılamaz. Bu nedenle yediğimiz besinlerden aldığımız karbonhidratın parçalanarak hücrelere enerji sağlayan glikozun üretilmesi işlemini gerçekleştiren pankreas, salgıladığı insülin hormonu ile yaşamımızın devam edebilmesini sağlayan çok önemli bir organdır.

İnsülin iğnesinin yararları ve zararları nelerdir ?
Ülkemizde bulunan milyonlarca insan tarafından şeker hastalığına en iyi tedavi yöntemidir. Vücutta bulunan şeker oranını dengelemek için vücudun çeşitli bölgelerine yapılan insülin iğneleri şeker hastalarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Vücudun neresine , ne şekilde yağıldığı da insülinden faydalanmanız için önemlidir. Genellikle kol veya karın bölgesine yapılan insülin iğnesi vücudun şeker oranını kısa süre içinde dengeleyebilir. Diyabet hastaları hayatları boyunca kullanmak zorunda olduğu insülin iğneleri hakkında doktorlar tarafından da eğitimini alması gerekiyor. Her gün aynı saatte ve düzenli olarak kullanma zorunluluğu olan insülin iğnelerini en iyi şekilde kullanmanız gerektiğinden nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Her zaman yanınızda birisi olmayacağı için insülin iğnesini iyi bir şekilde yapmanız ve her gün aynı saatte kullanmanız da hastalığınız açısından önemlidir. İnsülin iğnesinin yapıldığı bölge kas ve yağlı bölgenin arasında bulunan yumuşak deriye uygulanmalıdır. İnsülin iğnesi yapılacak bölge mutlaka temiz olmalıdır mümkünse her gün duş,banyo alınmalıdır. Alkol veya buna benzer maddeler ile vücudun temizlenmemesi gerekir, bu  tür işlem yapıldığında derinin içine giden alkolün iltahap kapma olasılığı yüksektir.
İnsülin iğnesi yaparken ve yapıldıktan sonra uymanız gereken bazı kurallar vardır . Bu kurallar hayatınızın kalan kısmını daha sağlıklı geçirmeniz için ihtiyacınız olacaktır. Ülkemizde bu tür hastalar çok fazla olduğundan insülin kullanımı bilinçli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku