Gıda takviyesi olarak sunulan ürünlere dikkat

Meram Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Demir, gün geçtikçe toplumumuzda etkisi artan şifalı otlar oluştuğu söylenen ürünlerle ilgilide çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Zeki Dursun’un haberi

Meram Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Demir, sağlıklı yaşamanın yolları hakkında bilgi vererek televizyon ve radyolarda yoğun bir şekilde reklamı yapılan ve doğal otlardan elde edildiği ifade edilerek satılan ürünleri kullanmanın büyük tehlikelere yol açabileceğini söyledi

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Gastrolog Prof. Dr. Ali Demir, sağlıklı yaşamanın yolları hakkında önemli bilgiler verdi. Demir, doğal beslenmenin ve sporun sağlıklı yaşam için olmazsa olmaz unsurlardan olduğunu belirterek şunları söyledi: “Sağlıklı olmak için dikkat etmemiz gereken bir takım faktörler var. Tabi insanın genetik yapısı da son derece önemli ama bizim yapmamız gereken bir takım faktörlerde söz konusudur. Bu faktörlerin başında beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Elimizde olan bir başka faktör spor yapmaktır. Özellikle gençlerin spor yapması gerekiyor. 40 yaşın üstündeki kişilerde hayatları boyunca bol yürüyüş yapmalılar. Günde 3-5 km yürümek insan sağlığı için son derece önemlidir. Bunun dışında besinlerimize mümkün olduğu kadar dikkat etmemiz gerekir. Mümkün olduğu kadar doğal beslenmeliyiz. Besinlerimizi elimizden geldiği kadar evimizde üretmeye çalışmalıyız. Örneğin; marketlerden aldığımız yoğurtlar uzun süre durmalarına rağmen kolay kolay ekşimiyor ama evde yaptığımız yoğurtlar kısa sürede ekşiyor. Çünkü marketlerden alınan yoğurtların içerisinde katkı maddesi olabiliyor ama evde yapılan yoğurtlarda katkı maddeleri olmadığından bakteriler rahatlıkla üreyebiliyor. Olması gereken de, normal olan da bu zaten. Bu nedenle mümkün olduğu kadar doğal beslenmeye önem göstermeliyiz.”

GIDA TAKVİYESİ OLARAK SUNULAN ÜRÜNLERE DİKKAT!

Prof. Dr. Demir, gün geçtikçe toplumumuzda etkisi artan şifalı otlar oluştuğu söylenen ürünlerle ilgilide çarpıcı açıklamalarda bulundu. Çoğu Tarım Bakanlığı tarafından izinli olan bu ürünlerin ciddi sağlık problemlerine yol açabileceğini ifade eden Demir, açıklamalarını şöyle sürdürdü: ” Bir diğer husus televizyonlarda ve radyolarda Tarım Bakanlığı izni ile sunulan gıda takviyesi olarak adlandırılan maddelerdir. Bu ürünler insan sağlığı açısından önemli risk faktörü oluşturabiliyor. Bizim hastanemize her ay birkaç kişi Tarım Bakanlığından onaylı bu ürünlerden zehirlenerek geliyor. Karaciğer koması nedeniyle veya karaciğer enzimleri ileri derecede yükselmiş olarak bize gelen çok sayıda hasta mevcut. Bu yüzden de bu ürünlerden vatandaşlarımızın mümkün olduğunca uzak durmalarını öneriyoruz. Hekim kontrolü olmadan ilaç kullanılmaz.

Bu ürünlerin gelişi güzel kullanılmasının insan sağlığını son derece olumsuz etkilediğini görüyoruz. Radyo ve televizyonlardan sunulan bu ürünlere halkımız ne yazık ki itibar ediyor. Oysa inandırıcılığı işin iç yüzünü bilen insanlar için açık. Ben şahsen bu ürünlerin reklâmlarını izlediğimde ne kadar komik olduğunu görebiliyorum. Nerdeyse her derde deva diye sunulan ürünler var.

Hekimlerin yazdığı ilaçlarımızda bitkilerde yapılıyor tabi ki ama bunların belli bir dozu var. O dozu vermediğiniz zaman o ilaç etkili olmuyor yahut fazla verdiğiniz zaman ya kalbi, ya karaciğeri, ya da böbreklere ve diğer organlara zarar verebiliyor. Bu nedenle altını tekrar tekrar çiziyorum, hekim tavsiyesi olmadan gelişi güzel ilaç kullanılmaz. Ve radyo ve televizyonlarda sunulan bu ürünler kesinlikle toplum sağlığını tehdit etmektedir. Bunların verdiği zararlara biz sık sık şahit oluyoruz. Ve bize gelen insanlar arasında aydın diyebileceğimiz insanlar da var.

Sağlık Bakanlığı bu ürünlere müsaade etmiyor ama Tarım Bakanlığı müsaade ediyor ve böylece de insanları yanlış yönlendiriyor. Halkımızda devlet izin verdiğine göre zararlı değildir, riski yoktur düşüncesi oluşuyor. Biz bunu tehlikeli buluyoruz.

Bugün en basit ilacı üretmek bile ciddi prosedürlere bağlıdır. Onlarca farmakolojik deney yapmanız gerekir. Sonrasında ise şu kurulu bu kurulu diye ikna etmeniz gereken onlarca kurum vardır. Etik kurul vardır. Bir basit ilaç için bile bu kadar prosedür varken siz kafanıza göre ilaç diye bu ürünlerin satılmasına müsaade ediyorsunuz. Tabiî ki bu ürünlerin toplatılması ve kesinlikle satışının yasaklanması gerekmektedir. Böyle ilaçta üretilmez, böyle ilaçta satılmaz. Toplum sağlığı bozulmaktadır.”

Yoruma kapalı.