Gebelikte Solunum Sorunları

Gebeliğin ikinci ve üçüncü trimestirinde uterus fundusunun diaframa baskı yapması ile gebelikte solunum zorlaşır ve solunum sayısında artış olur. Gebelikte oksijen ihtiyacının artmasına bağlı olarak solunum sayısında artma ve derin nefes alma hissi oluşur. Radyolojik incelemede hava yollarında bariz bir genişleme görülebilir.

Solunum Sıkıntıları

Gebelikte oluşan fizyolojik ve anatomik değişimler solunum fizyolojisinde belirgin farklılıklara sebep olur. En önemli etki ise solunum fonksiyon testlerinde görülür. Tamamen fizyolojik olan bu değişimlerin bilinmesi gebelik sırasında ortaya çıkabilecek patolojik olayların değerlendirilmesinde büyük öneme sahiptir. Bununla birlikte tamamen normal olan solunum fizyolojisi değişiklikleri hastalık bulgusu olarak algılandığında birçok gereksiz tanısal işlemin uygulanmasına sebep olabilir. Ayrıca gebelik fizyolojisi ile gebeliğin oluşturduğu anatomik değişikliklerin bazı hastalıkları daha da alevlendirebileceği unutulmamalıdır.

Gebelikte fetusun anne akciğerlerini yukarıya doğru itmesi ve artmış hormon seviyeleri sebebiyle fizyolojik solunum sıkıntıları yaşanabilir, özellikle aşırı kilo alan gebelerde bu sıkıntı daha fazla hissedilebilir tabii ki doktor kontrolü ile eğer herhangi bir akciğer hastalığı görülmezse bu dorum normal fizyolojik bir değişiklik olarak değerlendirilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.