Gebelik ve Göz Sağlığı

1- Gözlük kullanıyordum ancak gebelikte görme bulanıklığım arttı. Gebelikte göz numaram değişmiş olabilir mi?

Gebelikte hormonal değişiklikler nedeni ile göz numarasında değişiklik olabilir. Bu değişikliklerin önemli bir kısmı geri dönüşümlüdür. Ancak görme bulanıklığının başka nedenleri de olabileceğinden böyle bir durumda göz muayenesi olunmasında fayda vardır. Gözlük değiştirmek için uygun zaman ise doğumdan 6 hafta sonrasıdır.

2- Gebelikte tansiyonum yüksek seyrediyor. Göz ile ilgili sakıncası olur mu?

Gebelikte eşlik eden tansiyon yüksekliği, bazı hastalarda görme siniri ve keskin görme noktasının ödemlenmesine ve buna bağlı görme bozukluklarına ve görme kaybına neden olabilir. Bu nedenle gebelikte tansiyonu yüksek seyreden hastaların mutlaka göz dibi muayenesi olmaları gerekmektedir. Bu durumda doktorunuz sizi göz muayenesi için yönlendirecektir.

3- Gebelikte yapılan şeker yükleme testim yüksek çıktı. Gebelikte yükselen şeker gözü etkiler mi?

Gebelikte tespit edilen ve gebelik sonrası normale dönen şeker yükselmesi genellikle gözü etkilemez. Ancak gebelik öncesi de şeker hastalığı bulunan hastalarımızda, gebelik şeker düzeyinin kontrolünü zorlaştırabilir ve dolayısıyla göze de olumsuz etkileri olabilir. Bu nedenle gebelikte göz dibi muayenelerinin yapılması önemlidir.

4- Gebelikte kontakt lens kullanmaya devam edebilir miyim?

Gebelikte kontakt lens kullanmaya devam edilebilir ancak gebelikte meydana gelen hormonal değişiklikler nedeni ile gözlerde kuruma hissi, yanma, batma şikayetleriniz olursa mutlaka göz muayenesi olmanız gerekmektedir.

5- Gebelikte göz damlası kullanmam bebeğime zarar verir mi?
Tüm diğer ilaçlar gibi gebelikte kullanılacak göz damlaları da özenle seçilmelidir. Bazı ilaçların belli haftalarda kullanılması sakıncalı olabilir. Bu nedenle gebelikte göz doktorunuza başvurmadan ilaç kullanımından kaçınınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.