Fenilalanin Nedir?

Fenilalanin proteinlerin yapı taşı olan bir aminoasittir. Bütün (hayvansal veya bitkisel) proteinlerde bulunan doğal bir bileşiktir. Vücutta bütün proteinlerin ayrılmaz bir parçası olduğu için insan vücudu fenilalanine ihtiyaç duyar. İnsan vücudu fenilalanini kendisi yapamaz, bu nedenle günlük diyetimizde elzem bir bileşendir ve eksikliğinde vücut fonksiyonlarını yerine getiremez.

Daha fazla mesaj

Nadir olarak görülen ve kalıtsal bir hastalık olan fenilketonüri (PKU) hastalığından mustarip olan bir grup insanda bulunmaktadır. Bu insanlarda fenilalanini sindirecek olan enzim eksikliği vardır ve karaciğer tarafından fazlalık fenilalanin fenilketon olarak bilinen ve idrarla atılan toksik bileşenlere dönüştürülür. PKU hastaları, fenilalanin tüketmeleri durumunda çeşitli toksitite sendromlarıyla karşılaşırlar. Bu sendromlar, çocuklarda zihinsel gerileme ve yetişkinlerde zihinsel rahatsızlıklardır.
Birçok şeker içermeyen ve diyet ürünler tatlandırıcı olarak aspartam içermektedirler. Aspartam esasen yaklaşık %40 fenilalanin içeren küçük bir proteindir. PKU hastaları için aspartam içeren ürünler risklidir. Aspartam içeren bütün gıdalar şu cümleyi içererek etiketlenmelidir: “fenilalanin kaynağı içermektedir”. PKU hastalarının hangi ürünlerin protein içerdiğini bildiklerinden dolayı, etiketleme bu tür ürünler için gerekli değildir. Sadece sakızlar gibi normalde herhangi bir protein içermeyen fakat aspartam içeren ürünler etiketlenmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.