Endometriozis (çikolata kisti) nedir?

Endometriozis nedir?

Endometriozis, rahim duvarına (endometriyum) benzer dokunun rahim dışında bulunduğu, yaygın ve sıklıkla ağrılı bir durumdur.

Semptomlar genellikle pelvik ağrı, atipik adet kanaması ve hamile kalma zorluğunu içerir. Endometriozis genellikle ilaç ve / veya ameliyat ve yaşam tarzı değişiklikleri yoluyla etkili bir şekilde yönetilebilir.

Endometriozis belirti ve bulguları

Ağrılı dönemler, bir kız veya kadının endometriozisi olduğunun ilk işareti olabilir. Endometriozisin en yaygın semptomları şunları içerir:

 • Pelvik ağrı – genellikle, ancak her zaman değil, adet dönemleriyle ilişkili. Ağrı şiddetli ve zayıflatıcı olabilir
 • İrritabl bağırsak sendromuna (IBS) benzer şişkinlik ve dalgalı bağırsak alışkanlığı gibi bağırsakla ilgili semptomlar
 • Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ağrı
 • Anormal adet kanaması (yoğun dönemler veya dönemler arasında kanama)
 • Yumurtlama ile ağrı
 • Kısırlık.

Yaşanan diğer semptomlar şunları içerebilir:

 • Bel ağrısı
 • Sürekli yorgunluk / yorgunluk
 • Premenstrüel sendrom (PMS)
 • İdrar veya tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarından önce veya geçerken ağrı.

Endometriyal doku, çoğunlukla pelvis, Douglas Kesesi, yumurtalıklar, bağırsak, bağlar ve mesanede bulunan lezyonlar, nodüller ve kistler oluşturabilir. Yapışıklıklar (iç organların veya dokunun birbirine yapışmasına neden olan lifli yara dokusu) da oluşabilir. Bir yumurtalıktaki kistler (endometriomalar), hastalığın daha ileri aşamalarında gelişebilir.

Yaşanan semptomların ciddiyeti genellikle hastalığın derecesi ile ilişkili değildir, örneğin: hafif endometriozisi olan bazı kadınlar şiddetli semptomlardan muzdarip olabilir ve bunun tersi de geçerlidir. Endometriozisi olan her kadının düzenli aylık semptomları olmayacaktır. Endometriozis semptomları genellikle hamilelik sırasında ve menopozdan sonra düzelir.

Endometriozis nedenleri

Endometriozisin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Endometriosiz  genetik, immünolojik ve çevresel faktörler etrafında araştırmaların devam ettiğini söylüyor. Nedenin şimdi genellikle güçlü bir genetik bağlantıya sahip bir dizi faktörü içerdiği düşünülmektedir (bir kadının annesi veya kız kardeşinin durumu varsa, endometriozis geliştirme olasılığı da artar).

Teşhis
Uluslararası araştırmalar, semptomların görüldüğü ilk doktor ziyaretinden tanıya kadar genellikle uzun bir gecikme (ortalama sekiz yıl) olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, bir kız veya kadının tüm semptomları hakkında bir doktorla konuşmaktan başlayarak, yardım aramada ve tedaviye erişimde aktif rol oynaması önemlidir.

Teşhise yardımcı olmak için doktor ayrıntılı bir tıbbi öykü alacak, belirti ve semptomları değerlendirecek ve pelvik muayene yapacaktır. Bazen pelvisi değerlendirmek için ultrason gibi başka testler yapılır. Bu yararlı olsa da ve endometriozis (endometriomalar) ile ilişkili kistleri belirleyebilse de, endometriozis için tanı aracı değildir.

Endometriozis ancak laparoskopi ile kesin olarak teşhis edilebilir. Uzman bir jinekolog tarafından genel anestezi altında yapılan cerrahi bir işlemdir.

Jinekolog, karın ve pelvisi bir televizyon monitöründe incelemek, endometriozis, yara izi ve yapışıklıklar veya diğer anormallikleri aramak için karın düğmesindeki küçük bir kesiden bir laparoskop (ucunda küçük bir kamera bulunan uzun ince bir tüp) yerleştirir.

Endometriozis genellikle minimal, hafif, orta veya şiddetli olarak sınıflandırılır; v

 • Minimal veya evre I endometriozis: tipik olarak pelviste organların üzerinde veya çevresinde küçük yamalar, yüzey lezyonları veya iltihaplanma.
 • Hafif veya II. Evre endometriozis: Evre I’den daha kapsamlı ancak pelvik organların sınırlı infiltrasyonu. Sınırlı yara izi veya yapışıklıklar.
 • Orta veya evre III endometriozis: bazen daha yaygındır ve pelvik organlara, pelvik yan duvarlara veya diğer yapılara sızmaya başlar. Ayrıca yara izi ve yapışıklıklar olabilir.
 • Şiddetli veya evre IV endometriozis: pelvik organları ve yumurtalıkları etkileyen infiltratif hastalık, genellikle anatomide bozulma ve aşırı yapışıklıklar.

Endometriozis belirti ve bulguları20

Endometriozis Tedavisi

Endometriozisin tedavisi semptomları hafifletmeyi ve komplikasyonları en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Bir tedavi planı, aşağıdakiler dahil bir dizi faktörü dikkate alacaktır:

 • Durumun ciddiyeti
 • Yaşam kalitesine etkisi
 • Yaş
 • Çocuk sahibi olmakla ilgili niyetler
 • Tedavi ve yönetim tercihleri.

Tıbbi tedavi

Tıbbi tedavi, ağrı giderici ilaçlar ve hormon tedavisi yoluyla semptomların giderilmesine odaklanır.

Hafif endometriozis vakaları için ağrı kesici ilaçlar, örneğin ibuprofen gibi steroidal olmayan antiinflamatuvar ilaçlar (NSAID’ler) semptomları yeterince hafifletmek için tek başına yeterli olabilir.

Kullanılabilecek bir dizi farklı hormon tedavisi vardır. Doğum kontrol hapı adetleri dengelemeye ve düzenlemeye yardımcı olabilir ve sıklıkla rahatsız edici semptomları hafifletir. Hap almayı seçerseniz, durumunuza en uygun olanı reçete etmeniz önemlidir. Hormon tedavisinin etkinliği değişir ve hafif endometriozis vakalarında en iyi sonucu verebilir.

Cerrahi tedavi

Laparoskopik cerrahi, endometriozis lezyonlarını ve yapışıklıkları bulunursa ortadan kaldırmayı ve normal anatomiyi geri getirmeyi amaçlamaktadır. Mümkün olduğunda, laparotomi (açık cerrahi prosedür) yerine laparoskopi yapılacaktır. Tıbbi literatür, endometriozisin cerrahi olarak çıkarılmasının altın standart tedavi olduğunu göstermektedir. Bu nedenle jinekoloğun endometriozu tamamen ortadan kaldırmak için uygun cerrahi uzmanlığa sahip olması önemlidir.

Bir histerektomi belirtileri önemli ölçüde ekarte edilmiş yaşam ve gelecek doğurganlık bir kadının kalitesini etkilediğini nerede bazen tavsiye edilir. Yumurtalıklar da alınabilir (ooferektomi). Bu durumlarda, ameliyattan sonra menopozal hormon tedavisine (eski adıyla hormon replasman tedavisi veya HRT olarak biliniyordu) başlamak gerekli olabilir .

Histerektomi, endometriozis için bir tedavi değildir, ancak çoğu kadın, özellikle rahim kaslarında endometriyal doku bulunursa (adenomiyoz) rahatlama bulur. Endometriozisin tüm alanlarının aynı anda eksize edilmesi hayati önem taşır. Herhangi bir ameliyatın tartışılması, kadının sağlıkla ilgili karar verme sürecine tam olarak bilgi sahibi olması ve dahil olması için onu içermelidir.

Yaşam tarzı değişikliği ve alternatif tedavi

Endometriozis semptomlarının tedavisi ve yönetiminde kendi kendine yönetim teşvik edilir. Endometriozis , ağrı için en iyi ilaçsız tedavi olarak düzenli egzersizi önermektedir. Yürümek gibi hafif bir egzersiz şekli, ameliyat sonrası veya semptomlar çok ağrılı hale geldiyse önerilir. İyi uyku alışkanlıkları da önemlidir.

Beslenme değişiklikleri, irritabl bağırsak tipi semptomları hafifletebilir . FODMAPS olarak bilinen fermente edilebilir karbonhidrat bakımından düşük bir diyet önerilebilir. Bu, buğday, sarımsak, soğan ve bazı meyve ve sebzeler gibi çeşitli yiyeceklerden kaçınmak anlamına gelir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.