Egzama neden olur ve nasıl geçer?

Egzama  nedenleri

Egzama, cildin kaşınmasına, kızarmasına, şişmesine ve ağrılı olmasına neden olan yaygın bir cilt iltihabı şeklidir. Semptomlar, oldukça hızlı bir şekilde kaybolan hafif bir döküntüden uzun süredir mevcut olan daha şiddetli bir duruma kadar değişebilir. Tedavinin ana amacı, tedavi edilmeden bırakıldığında diğer semptomları kışkırtabilecek veya kötüleştirebilecek kaşıntıyı ortadan kaldırmaktır.

Egzama (atopik dermatit) özellikle gençler arasında yaygındır ve çocukların % 15’inde ve ergenlerin % 9’unda görülür.

Genel bilgi

Egzama genellikle bebeklerde ve çocuklarda ortaya çıksa da hayatın herhangi bir anında ortaya çıkabilir. Egzama genellikle yaşamın ilk yılında gelişir. Çoğu çocuk, ergenlik yaşlarının ortalarına kadar egzamalarında önemli bir iyileşme gösterir, ancak bazılarında şiddetli egzama yetişkinliğe kadar devam eder.

Egzama genellikle yüzde başlar, ardından eller ve ayaklarda görülür. Daha büyük çocuklar dirsek ve diz kırışıklıkları, boyun, bilekler, ayak bilekleri ve ayaklarda etkilenme eğilimindedir. Eller ve ayaklar, yetişkinlerde en sık etkilenen bölgeler olma eğilimindedir. Egzama bulaşıcı bir durum değildir.

Egzama, astım ve saman nezlesi gibi alerjisi olan kişilerde gelişme eğilimi gösteren ve genellikle ailelerde görülen bir form veya dermatittir . Egzamadan etkilenen cilt, siğiller , uçuklar ve sporcu ayağı gibi enfeksiyonlara karşı daha savunmasız olabilir . Bazen keratoz pilaris gibi diğer cilt rahatsızlıkları ile ilişkilidir .

Egzama nedir

Sağlıklı cilt, nemi tutmak ve vücudu çevresel zorluklardan korumak için bir engel görevi görür. Cildin etkili bir bariyer görevi görmesini engelleyen herhangi bir faktör nem kaybına, kuruluğa ve iltihaplanma ve enfeksiyonla sonuçlanabilecek alerjenlerin, tahriş edici maddelerin ve bakterilerin girmesine neden olabilir.

Olası egzama nedenleri şunlardır:

 • Cildin kurumasına neden olan ve dolayısıyla cildin bariyer işlevini etkileyen faktörler
 • Cildin bariyer işlevini etkileyen genetik mutasyonlar
 • Deride istenmeyen inflamatuar yanıta neden olan bağışıklık sistemi disfonksiyonu.

Tetikleyici faktörler olarak adlandırılan belirli maddeler veya koşullar egzamanın alevlenmesine (yani kötüleşmesine) neden olabilir. Bu tetikleyici faktörler şunlar olabilir:

 • Sabun ve deterjanlar, yün, cilt enfeksiyonları, kuru cilt, düşük nem, ısı, terleme veya duygusal stres gibi tahriş edici maddeler.
 • Toz akarları, polenler, küfler veya yiyecekler gibi alerjenler.

Tetikleyicileri belirlemede doktorunuza danışmak yardımcı olabilir.

Belirti ve bulgular

Klasik egzama semptomları:

 • Kaşıntı. Bu en kötü yanıdır çünkü çocuk için üzücü olabilir. Aynı zamanda çocuğun cildinin daha fazla sertleşmesine ve olası enfeksiyonların gelişmesine neden olur.
 • Etkilenen bölgedeki derideki kan damarlarından akan fazladan kanın neden olduğu kızarıklık.
 • Derinin hemen altındaki “veziküller” adı verilen küçük sıvı dolu kabarcıkların neden olduğu ciltte grenli bir görünüm .
 • Kabarcıklar kendi kendine veya çizilme nedeniyle patladığında ve sıvı cilt yüzeyine sızdığında sulanma.
 • Sıvı kuruduğunda oluşan kabuklar .
 • Egzamalı çocukların derileri genellikle kuru ve pulludur. Bu, hastalığın sonucu olabileceği gibi ailenin doğal cilt tipi de olabilir. Kuru cilt, egzama geliştirmeye yatkın bir faktör olabilir.
 • Soluk cilt lekeleri görünebilir çünkü egzama cilt rengini kontrol eden pigment üretimini bozabilir. Etki azalır ve kaybolur.
 • Likenifikasyon – kaşınmaya tepki olarak kösele, daha kalın bir cilt alanı.

Egzama tedavisi

Tedavinin temel amacı, diğer semptomları kışkırtan veya kötüleştiren ve en fazla rahatsızlığa neden olan kaşıntıyı ortadan kaldırmaktır. Bazı çok hafif vakalarda egzama şu şekilde yönetilebilir:

 • Muhtemel tahriş kaynaklarından kaçınmak (tetikleyiciler)
 • Özel banyo yağları ve nemlendiriciler gibi yumuşatıcılar kullanmak.
 • Her çocuğa en uygun tedavi planını geliştirmek için çocuğun doktoruyla birlikte çalışmak gerekir. Özellikle durum kötüleşirse veya tedaviye yanıt vermezse, tedavinin yeniden değerlendirilmesi gerekebilir. Bazı durumlarda doktor çocuğu bir cilt uzmanına (dermatolog) yönlendirir.

Hidrokortizon gibi kortikosteroidler, alerjik reaksiyona yanıt olarak iltihabı azaltır. Reçeteyle satılan kortikosteroid krem ​​ve merhemlerin farklı güçleri vardır. Özellikle çok güçlü bir kortikosteroid uygulanıyorsa, cildin incelmesine neden olabileceği için dikkatli olunmalıdır. Bu kremler bolca sürülmemeli, bunun yerine kızarıklığa sadece en ince şekilde sürülmelidir. Bunu yapmanın en iyi zamanı, cilt daha emici olduğundan banyodan sonradır.

Reçete edilen kortikosteroid krem ​​veya merhemin doğru kullanımı ve uygulaması hakkında bir doktor veya eczacı ile görüşün. Ne zaman kullanmanın uygun olduğunu ve ne zaman kullanmayı bırakacağınızı veya daha zayıf bir kortikosteroidin ne zaman kullanılacağını belirleyin. Bir doktor tarafından reçete edilmedikçe yüze kortikosteroid kullanılması tavsiye edilmez. Bazen kortikosteroid ilaçlarının ağızdan verilmesi gerekebilir.

Pimekrolimus krem ​​(Elidel), diğer enflamatuar cilt rahatsızlıklarının yanı sıra egzamayı tedavi etmek için kullanılan topikal, steroid içermeyen, antienflamatuvar bir ilaçtır. Reçeteyle temin edilebilir ve kortikosteroid kremlerin önerilmediği yüz, baş ve göz çevresindeki etkilenen cilde uygulanabilir.

Bazı yiyecekleri dışlayan özel diyetler (eliminasyon diyetleri) bazı çocuklarda egzamanın tedavisinde etkili olmuştur. Bununla birlikte, tüm çocuklar diyet tedavisine yanıt vermez. Bu konuda doktorunuzla, alerji uzmanınızla veya diyetisyeninizle konuşun.

Antihistaminikler kaşıntıya yardımcı olabilir. Sebep oldukları uyuşukluk, tahrişin neden olduğu uykusuzluğun üstesinden gelmek için geceleri de yararlı olabilir.

Bazı durumlarda, durumu tedavi etmek için bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlara ihtiyaç duyulabilir.

Ağır vakalarda fototerapi veya ultraviyole (UV) tedavisi önerilebilir. Bu, haftada iki ila üç kez birkaç dakika UV-A ve / veya UV-B’ye kontrollü maruz kalmayı içerir. Bir tedavi süreci birkaç ay devam edebilir.

Kırılmış ve hasar görmüş deriye bakteri veya mayalar bulaşma olasılığı daha yüksektir. Yaygın bir bakteri türü ( staphylococcus aureus ) sarı kabuklar veya irin dolu lekeler oluşturur.

Bakteriyel enfeksiyon meydana gelirse, bu bir dizi antibiyotik ile tedavi edilebilir. Antibiyotikler şurup, kapsül veya tablet şeklinde ağızdan alınabilir.

Önleyici tedbirler

Aşağıdakiler semptomları hafifletmeye ve gelecekteki egzama salgınlarını önlemeye yardımcı olabilir:

 • Yün veya sentetik yerine saf pamuk veya pamuk karışımları kullanın
 • Sabun kullanmayın. Bunun yerine banyo suyuna banyo yağları ekleyin ve sabun yerine emülsifiye edici merhem veya suda dağılabilir bir krem ​​kullanın.
 • Cildi tahriş edebileceğinden, kıyafetleri yıkarken enzim deterjanları ve kumaş yumuşatıcılarından kaçının.
 • Yer fıstığı, yumurta, deniz ürünleri, süt, soya ve çikolata gibi alerjik reaksiyonlara neden olduğu bilinen gıdalardan kaçının.
 • Doğrudan antiseptik ve çözücü kullanımından da kaçınılmalıdır
 • Isı, güneş ışığı ve soğuk gibi çevresel faktörler durumu tahriş edebilir. Eğer durum buysa, çocuğu onlardan koruyun veya mümkün olduğunca onlardan kaçının.
 • Kışın ve yazın nemlendirici kullanın
 • Cildi nemlendirin. Tek başına suyla yıkamak hızla kurumaya neden olur ancak suya yağ eklemek kuru, egzamaya yatkın cildi etkili bir şekilde nemlendirir. Nelerin mevcut olduğunu doktor veya eczacı ile görüşün.
 • Çocuk için en iyi ürünü bulmak biraz zaman alabilir ve deneyebilir.
 • Geceleri kaşınmayı durdurmak için bandajlar kullanılabilir. Pamuklu eldivenler özellikle yardımcı olabilir
  Kaşınmadan kaynaklanan hasarı azaltmak için tırnaklar kısa tutulmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.