Doğumdan Sonra Kanama

Doğum süreci ve doğum sırasında kan kaybetmek normaldir. Ancak, yoğun olan doğum sonrası kanama farklı ve be­lirgindir. Doğum sonrası kanama bebe­ğin doğumundan sonraki ilk 24 saat içİnde 500 mi kan kaybetmektir.

Doğum sonrası hemoraj için birçok neden olabilir. En çok görülen nedenler, küçülmeyen bir rahim ve doğum işlemi sırasında vajina ya da rahim ağzında ya­ralanma veya yırtılmalardır.

Diğer nedenler, genital organlardaki travma, örneğin büyük veya kanayan bir epizyotomi veya rahimde bir yırtıl­ma, delik ya da parçalanmadır. Kan kaybı, kan damarlarının rahmin içinde (plasentanın bağlı olduğu yer) kanama­yı durdurmak için kompres yapamama­sından kaynaklanabilir. Hızlı doğum süreci, uzun doğum süreci, daha önceki birkaç doğum, rahim içi enfeksiyon, çok genişleyen bir rahim (çoğul cenin­ler nedeniyle) ya da genel anestezi için kullanılan belli ajanlar yüzünden rahim küçülmeyi başaramadığında ortaya çı­kabilir.

Yoğun kanama, yerinde kalan plasenta dokusundan da kaynaklanabilir. Bu du­rumda, plasentanın çoğu gider ama bir kısmı rahmin içinde kalır. Burada kalan plasenta dokusu hemen kanamaya neden olabilir ya da kanama haftalar hatta aylar sonra bile oluşabilir.

Kan pıhtılaşması ile ilgili problemler kanamaya neden olabilirler. Bu, hamile­likle bağlantılı olabilir ya da doğuştan gelen tıbbi bir sorun olabilir. Doğumun ardından kanama, doktorunuzun ve hemşirelerin sürekli size dikkat etmesini gerektirir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.