Boşanmanın Çocuğa Etkileri

Pek çok çift büyük bir sevgi ve aşk ile evliliğe adım atmaya karar verse de maalesef birlikte yaşadıklarında aynı mutluluğu bulamamaları nedeniyle boşanma kararı alıyor. Çiftler herhangi bir çocuk sahibi değilken bu durum o kadar da büyük bir sorun haline gelmiyor ve hem kadının hem de erkeğin yeniden günlük hayatına dönmesi çok daha kolay oluyor. Ancak bir veya daha fazla çocuğa sahip olan ailelerde yaşanan ayrılıkları karı ve kocanın yanında çocuklar üzerinde de etkileri var. Boşanmanın çocuğa etkileri konusunda yapılan araştırmalar boşanmayı düşünen ebeveynlerin bu konuda doğru kararları vermeleri gerektiğine işaret ediyor.

Zira çocuklar hayatı daha yeni öğrenme aşamasında olduklarından dolayı anne ve babalarını, yani ailelerini kendilerine örnek alırlar. Ebeveynler arasındaki ilişkinin ve iletişimin çocukların dünyayı kavramasına yardımcı olduğu, iyi örneklerin çocukların ruhen sağlıklı olmasını sağlarken kötü örneklerin ise tam tersi bir etki yaptığı bilinmektedir. Boşanma kararı aile içindeki huzurun tamamen ortadan kalkması durumunda geçerli ve doğru bir tercih iken, gerçekten üzerine düşünülmeden verilen boşanma kararları çocuğun daha da kötü hale gelmesine neden olacaktır.

Daha fazla mesaj

Boşanma kararı veren çiftler bunu çocuklarından saklamamalı ve henüz boşanmadan neden bu kararı verdiklerini ona güzelce açıklamalıdırlar. Aniden boşanan anne baba ile karşılaşan çocuklar maalesef her iki ebeveyne de daha büyük bir güvensizlik ile yaklaşacaktır. Bu nedenle boşanma kararının verildiği andan itibaren eşinizle ortak bir şekilde neden geçinemediğinizi ve bu kararı neden verdiğinizi birbirinizi suçlamadan ve kavga etmeden çocuğunuza açıklamalısınız.

Çocukların yaşadığı bu yoğun duygular temel olarak ailenin her zaman orada olacağı hissine dayanmaktadır. Boşanmanın ardından gerçekleşen ailenin parçalanması durumu onların en temel içgüdülerine olan hislerini sorgulamalarına neden olacaktır. Ayrıca günlük hayatının düzeni kaybolan çocuklar bir yandan dünyayı anlamaya çalışırken bir de ailelerindeki bu alışılmadık karşılıklıklarla uğraşmak zorunda kalacaklardır. Her istediklerinde her iki ebeveynlerine birden ulaşamayacak olmaları ise anne ve baba konusundaki ihtiyaçlarının karşılanamamasına neden olacaktır.

Çocukluğunu yaşamayan bireylerin hayatlarının ilerleyen dönemlerinde psikolojik sıkıntılar içerisinde oldukları görülmüştür. Boşanma kararı nedeniyle normalden daha erken olgunlaşmak zorunda olan çocuğunuzun bu yükü kaldırmakta zorlanması da mümkün. Bu sorunların üstesinden gelebilmek için boşanma sürecinde gerekli psikolojik destek psikologlar ve aile danışmanları tarafından sağlanmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.