Bebeklere Nasıl Ayakkabı Almalı?

Amerikan Pediatri (Ayak Sağlığında Uzman Doktorlar) Derneğine göre, bebeklerin çıplak ayak veya çorapla dolaşmasına izin vermek, ayaklarının doğal gelişimini ve ayak parmaklarının kavrama yeteneğini güçlendirmelerine yardımcı oluyor.

Bebeğinizin gelişimiyle birlikte, ayak kemik yapısı da büyür ve bu gelişim geç ergenlik dönemine kadar sürer. Ayak kemiklerinin, doğal şekilde gelişebilmesi için, her gelişme safhasına uygun şekilde tasarlanmış ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Çocuğunuzun, sağlıklı adımlar atması için seçtiğiniz ayakkabı çok önemlidir. Uzmanlara göre, yetişkin ayak problemlerinin büyük çoğunluğu çocukluk döneminde ayak ve ayakkabıya gereken önemin verilmemesinden kaynaklanmaktadır. Çocuğunuzun ayağına tam uyan ayakkabıyı tercih edin.

Çocuğunuza ayakkabısını, sabah saatlerinde değil, öğleden sonra satın alın, çünkü çocuğunuzun da ayakları sizinkinde olduğu gibi gün içerisinde şişebilir. Bu da ayağı normalden daha büyük gösterir. Böylece, büyük numaralı ayakkabı alma riskiniz de artar.

Çocuğunuzun ayak ölçüsüne güvenmek yerine, uygun ayakkabıyı bulmak için deneme yanılma yöntemlerini tercih edin.

* Ayakkabının ucuna başparmağınızla bastırarak, çocuğunuzun ayağına tam oturup oturmadığını, büyük
gelip gelmediğini kontrol edin.

* 0-1 yaş dönemi arasındaki bebeklerin ayakları yaklaşık olarak 3 tam numara veya 25 mm. büyür. 5 ile orta ergenlik döneminde ise, yılda yaklaşık bir tam numara büyürler. Bu yüzden ayakkabı alırken, rahatlığıyla birlikte, ayağa uygunluğunu ve büyüme boşluğunu da göz ardı etmeyin.

Bebeklik döneminde

Yoğun emekleme çabalarının ardından gelen ilk adımlar bu dünyayı keşfetme arzusu ile atılır. Böylesi önemli bir dönemde bebeğiniz için yapacağınız ayakkabı tercihi de ayrı bir dikkat gerektiriyor. Ayakkabıları, ev dışında korunma için giydirebilirsiniz. Özel bir nedenle, sert bir destek önerilmemişse, ayakkabılar bir bebek ayağına benzer biçimde yumuşak ve yuvarlak hatlı olmalıdır.

Doğum sonrası ayaklarda herhangi bir anormallik olduğu belirtilmemişse, bebeğin giyeceği ayakkabı, yumuşak tabanlı, ayağı tam olarak saran patik kadar rahat kavrayabilecek tarzda olmalıdır. Ortopedik ayakkabı gerekli değildir. Hatta piyasada ortopedik olduğu belirtilen bir kısım ayakkabıların ayak sağlığına zarar verecek tarzda destekleri olduğu görüldüğünden mümkünse örgü ya da ayağı saracak yumuşak kumaştan veya deriden yapılmış patikler kullanmasını önermekteyiz. Ancak ayakta bir anormallik olduğu fark edilirse mutlaka ortopedist tarafından değerlendirilip giyeceği ayakkabıya karar verilmelidir.

Çocuk bir yaşına geldiğinde yürümesi beklenir. Bir yaşına geldiği halde şayet yürümemiş ise, ortopedist muayenesi gereklidir. Yürümeye başlayan çocuk için de mümkün olduğunca yumuşak, esneyebilen ve ayağı saran ayakkabı giymesi önerilir. Basış anormalliği, ayakta dönüklük gibi problemler olmadığı sürece -ki bu bir ortopedist tarafından belirlenebilir, ortopedik ayakkabı şartlanması olmamalıdır.

Sonuç: Ortopedik anormallik yoksa özellikle tabanı yumuşak ayağı tam saran herhangi bir ayakkabı kullanmalıdır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.