Bebeklerde Gece Gündüz Eğitimi Nasıl Verilir?

Yenidoğan bebeğiniz 3-4 haftalık olduktan sonra gözlerini açar ve etrafa yavaş yavaş merakla bakar. Bu zamandan önce neredeyse sadece emmek için, altını temizletmek için, gazını aldırmak için uyanır.Ne kadar da zordur gecenin bir vakti, gözünüzden uyku akarken, uykusunu almış  gözlerle size bakıp oyun oynamak isteyen çocuğunuzu tekrar uyumaya ikna etmeye çalışmak.

Uyku programlanabilen eğitilebilen bir sistemdir.Yeni doğan bebekte uyku ihtiyacı ortalama 20 saattir. Aslında zamanının çoğu uykuda geçer. Ancak 6. aydan itibaren 14 saatlere düşen uyku süresi, 1 yaşına geldiğinde uzun bir gece uykusu ile gün içerisinde uyuduğu 2 eşit zamana kadar iner.Bebekte uyku düzenini oturtmak başlangıçta güç olabilir fakat anne babalar kararlı ve tutarlı bir şekilde, yılmadan uygulamaya devam ederlerse olumlu sonuçlara ulaşabilirler.Bebek evine geldikten sonraki ilk 10-15 gün içerisinde gece gündüzü fark etmediği için uyku düzensizlikleri gösterir.Anne karnından yeni çıkmış bir bebeğin gündüzle geceyi ayırması beklenemez, ama iki üç hafta içinde bu ayrımı yavaş yavaş anlamaya başlar.
Bebeğin en baştan itibaren geceyle gündüzün farkını algılayabilmesi için çabalamak gereklidir.Gündüz ile gece arasında kesin bir farklılık yaratmanız gerekebilir.

Bebeklerin akşam uyuması gündüz uyumalarından daha zordur. Akşamları yattıklarında daha çok ağlarlar, uykuya dalmaları daha uzun sürer.
Bunun en büyük nedeni akşam anne babadan ve sosyal hayattan ayrılmak istemezler. Kısa olan gündüz uykusundan sonra anne babaya kısa süre sonra kavuşacaklarını, akşam uykusuyla ise çok daha uzun süre onlardan ayrı kalacaklarını sezerler.Bebeğiniz 3-4 haftalık olduktan sonra her gece aynı saatte uyutmaya özen gösterin.Gece uyandığında onunla oyun oynamayın . Altını değiştireceğiniz zaman loş bir ışık açık olsun odada ve hiç konuşmayın. İşiniz bitince hemen emzirin ve uykuya dalsın. Gündüz ise perdeleri açın , içerisi aydınlık olsun. Siz neşeli sesinizle ona şarkılar söyleyin, minik oyunlar oynayın. Bu ayırıma bir kaç haftada varacaktır. Hatta artık gece uykusundayken gözünü açmadan emecektir. Altını değiştirseniz bile uyanmayacaktır.Yeterki siz kararlı olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.