Armut Meyvesinin Faydaları

Dünyanın pek çok yerinde yetişebilen ve 14 m’ye kadar uzayabilen beyaz çiçekli bir ağacın yumuşak, sulu ve tatlı meyvesidir. Armut, sarı-yeşil arası renklerde, lifli, hazmı kolay ve mineral açısından oldukça zengin bir meyvedir.

Armudun Faydaları: 

-Armut herşeyden önce böbrek sağlığı için çok önemlidir, böbreklerin sağlıklı ve düzenli çalışmasını sağlar. Ayrıca böbreklerdeki kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur
İdrar yollarındaki iltihapları söken armut, sık sık idrara çıkmanı sağlar.Yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir. Kanınızı temizleyerek bütün salgı bezinizin normal çalışmasını sağlar.
-Kabız olduğunuz zaman yiyeceğimiz bir adet armut, kabızlığa çözüm getirir.Sinir sistemini kuvvetlendirir, susuzluk problemini yok eder, Özellikle öğrencilerin armut tüketmesi halinde, ders çalışmaktan yorulan zihinlerini dinlendirir, Hamilelik döneminde baş gösteren kusmaları engeller, Romatizma hastalarına, mafsal kireçlenmesi hastalığı olanlara armut tedavi edici etki gösterir.
-Madensel tuz açısından son derece zengin olan armut, vücudunuzun ihtiyacı olan tuzlu karşılar.
-Sindirim sisteminizi kuvvetlendirir,
-Armut kalp çarpıntısını gidererek kalbinizi kuvvetlendirir,
-Nezle veya grip oldunuz zaman bu hastalıkları çabuk atlatmanız sağlar,
-Çok sinirli insanların armut tükettikleri zaman daha sakin bir yapıya kavuştukları görülür,

Armut bilinen zararları
Belli bir zararı olmayan armut, tansiyon düşürücü etkisi ile düşük tansiyonu olan kişiler tarafından az miktarda tüketilmelidir. Ama her zaman herşeyin kararı kadar yapılması başta kendi sağlığımız için ve toplum için yerinde bir davranış olacaktır.

Armut Nasıl Kullanılır?

Yemeklerden önce yenilmesi tavsiye edilir. Mümkünse çekirdekleri ile birlikte yemek daha faydalıdır. Çekirdeği, aç karına yenirse bağırsak kurtlarını dökmeye de yardımcı olur. Armut taze olarak yenebileceği gibi pişirilerek de yenebilir. Az kalorili fakat buna karşılık bol lifli ve mineralli bir meyve olan Armut, diyet yapanlar için de faydalıdır. Ferahlık veren bir meyve olduğu için hamilelerin kusmalarını azaltır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.