Antitoksin Nedir

İçine giren toksinleri zararsız duruma getirmek için vücudun çıkardığı Madde, antitoksik .
Vücuda giren bir bakteriyel toksini ( zehir yok etmek için, kan plazmasında meydana gelen bir madde. Zehire karşı koyan antikorlara ” Antitoksin ” denir. Her bir bakteriyel toksinin kendine has antitoksini vardır. Bu Antitoksin, kendi toksini ( zehiri ) ile birleşir ve zehiri tesirsiz hale sokar.

Daha fazla mesaj

Albatros Nedir

Kan proteinlerindeki gammaglobülinde bulunan antikorların genel adı. Antitoksinler, enfeksiyona yol açan bakterilerin ya da başka canlı organizmaların yol açtığı zehir ya da toksinleri zararsız duruma getirmek için oluşturulurlar. Sözgelimi, tetanosta, tetanos antitoksini, kas kasılmasına ve çırpınmalara yol açan toksini, sinir hücrelerine yerleşmesinden önce zararsız duruma getirir.

Antitoksinler, hastalıktan kurtulmuş bir insanın kanından, bakteri ya da toksin verilmiş hayvanların (genellikle atların) kanından ya da toksoitlerin (enfeksiyona yol açmaz duruma getirilmiş, ama antijen olmaya yeterli özelliklerini koruyan ya da antikor üretimini harekete geçirebilecek bir bakteri kültürü) iğneyle verilmesiyle üretilebilir. İvegen hastalıklarda toksoid kullanımından sonra antitoksin üretimi çok yavaştır; bu yüzden tetanosta ya da botülizmde olduğu gibi, antitoksin iğnesi yapılır. Difteri ve tetanosu önleyen toksoidler, genellikle küçük yaşlarda, uygun aralıklarla verilir, böylece antitoksin gereksinmesi ortadan kaldırılır .

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.