Anne Sütünün Özellikleri

Bebeğinizin sağlıklı büyümesi için gerekli besinlerin hepsi sadece anne sütünde vardır. Her anne bebeği için yeterli ve kaliteli miktarda anne sütü üretebilir. Kolostrum bebeğin ilk aşısıdır. Anne sütü içindeki demir bebeği kansızlığa karşı korur. Emzirilen bebeklerde pişik, karın ağrısı, kabızlık gibi sorunlar daha az görülür. İshal, soğuk algınlığı, öksürük, alerji ve diğer hastalıklardan korur.

Bebeğin psikolojik ve sosyal gelişimi için faydalıdır. Her zaman temiz, hazır, sindirimi kolay ve yararlı besindir. Emzirme sırasında salgılanan hormonlar annenin kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Bebeğe ilk 6 ay sadece anne sütü verilmelidir. Kesinlikle hazır gıda ve besin takviyesi verilmemelidir. Verilen her ek gıda emmeyi azaltacak ve sütünüz azalacaktır.Erken ek gıda alımı sindirim bozukluğuna neden olacaktır. Ek gıdaya 6 aydan sonra başlanmalıdır.

Doğumdan sonraki yarım saat içinde bebek emzirilmelidir. Zaten ilk 1-2 saat bebek çok uyanık olur. Bebek her istediğinde emzirilmeli ve memeyi bırakana kadar emzirme devam ettirilmelidir. İlk birkaç hafta çok sık emmek isteyecektir. Gene ilk günlerde çok uzun (20-40 dakika) emerken büyüdükçe gerekli süt miktarını 5-10 dakikada çeker. Her bebek kendi emme süresi ve sıklığını belirleyerek gereksinimi olan sütün yapılmasını sağlar.

Anne sütü niçin dengeli bir besindir?

Anne sütünde yenidoğan için gerekli her türlü yapı maddesi dengeli olarak mevcuttur, ancak annenin bu ögeleri içeren besinleri çevresinde bulabilmesi ve pişirme teknikleriyle yok edilmeden tüketmesi gerekir. Her türlü tahılın, yaş veya kurutulmuş sebze ve meyvaların büyük ölçüde üretilebildiği memleketimizde vitamin açığının anne sütü alan bebeklerde bulunması beklenmez. Ancak süt, yumurta ve et gibi hayvansal proteinlerin hiç birini almayan annenin sütünde B12 vitamininin ve folik asidin düşük olacağı bilinmektedir. Gelişmiş ülkelerde, anne sütü ile beslenen bebeklerde yetersiz tek vitamin olarak D vitamini görülür.

Ne süreyle anne sütü verilmelidir?

Amerikan Pediatri Akademisi en uygun besin olarak 0-12 ay arasında anne sütünü önermektedir. Altı (en erken 4. ay)- 12 ay anne sütü yanında yaşa uygun besinlerin verilmesi, anne sütü ile beslenme sürdürülemediği zaman uygun bir formula önerilmesi gerekmektedir. Yapılan düzenli tıbbi kontrollerde anne sütünün yetersiz kaldığı belirtileri ortaya çıkarsa hemen besin takviyesine geçilmelidir.

Anne sütünde demir, çinko ve selenyum düzeyleri nasıldır?

Anne sütünün demir düzeyi oldukça düşüktür. Ancak anne sütünün  biyoyararlılığı bu demir düzeyinde bile bebeğin demir eksikliği anemisine yakalanmasını önleyebilmektedir. Anne sütü alamayan bebeklere demir takviyesi yapılmış formulalar (ticari mamalar) önerilmektedir. Çinkoysa anne sütünde yüksek düzeydedir; özellikle kolostrum tabiatta en yüksek düzeyde çinkoya sahip besindir. Anne sütü demiri ve çinkosu gibi, anne sütü selenyumunun da biyo yararlılığı yüksektir. Bu nedenle anne sütündeki düşük oranlar bile formülalardaki yüksek miktarlardakinden daha iyi emilir. Anne sütünde bebek için gerekli her türlü eser element yeterli miktarda vardır.

Annenin beslenmesinin emzirme sürecinde önem nedir?

Gerek gebelik gerekse emzirme süresince anne katı perhiz yapmamalıdır. İyi ve kötü beslenmiş annelerin sütünde farklar oluşur. Annenin yeterli beslendiğinin işaretlerinden biri de annenin gün boyunca sık sık idrar yaptığının gözlenmesidir. Annenin aynı hamilelik süresince olduğu gibi beslenmesine, diyetinde eksikler olmayacak şekilde özen göstermesi gerekir. Gebelikte annenin vücudunda depoladığı yağlar, eğer bebeğini yalnız anne sütüyle beslerse süt yağı için kullanılacak, bebek büyüdükçe yağ ihtiyacı artarken anne de kilolarından yavaş yavaş kurtularak eski vücut şekline hiç çaba göstermeden kavuşacaktır.

Anne sütü ve allerji

Yenidoğan devresinde sindirim kanalına giren besin proteinleri yenidoğanda barsak duvarının geçirgenliğinin imkan vermesi nedeniyle makromolekül olarak dolaşıma geçebilir ve antijen etkisi gösterebilirler. Anne sütü, barsak geçirgenliğini çok kısa zamanda azalttığından, bebeğe hiçbir şey tattırmadan sadece anne sütü verilmesinin makromolekül geçişini önlediği, dolayısıyla besin allerjilerinin oluşmadığı bilinmektedir. Ancak anne kendisinin hassas olduğu besin proteinlerini emzikli iken alırsa bebek de o proteinlere karşı anne sütünün bu özelliğinden yararlanamayacaktır. Bu nedenle annenin kendisinin gıda toleransı olmayan gıdalardan emzirdiği aylar boyunca sakınması doğru olacaktır.

Anne sütü bebeği enfeksiyonlardan korur mu?

Anne, kendisinin önceden geçirdiği bakteriyel barsak ve viral akciğer hastalıkları sonucu oluşturduğu koruyucu proteinleri sütündeki sekretuar immünglobulin A ile bebeğine geçirir. Kısaca anne sütü, bebeğin enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltan, doğru ve tam beslenmesini, iyi büyüme ve gelişmesini, allerjik belirtiler göstermemesi sağlayan benzeri bulunmayan bir üründür.

Emziren anne ilaç alımına dikkat etmeli midir?

Anne hangi ilacı alırsa alsın kanındaki ilaç düzeyinin %2-10’ u sütüne geçecektir. Bu nedenle emzikli anne, herhangi bir ilaç alırken bebeğini düşünerek dikkatli olmalı, hekim kendisine önermeden hiçbir ilaç veya gıda takviyesini kullanmamalıdır.

Anne sütü ve D vitamini:

Ülkemizde anne sütü alan bebeklerin tümünün doğumun ilk birkaç haftasından itibaren D vitamini preparatlarıyla desteklenmesi öngörülmektedir. Deri pigmentasyon derecesi de göz önüne alınarak bebeğin yalnız alt bezi bağlı, çıplak olarak haftada 30 dakika veya giyinik, ancak başı şapkasız olarak haftada 2 saat güneşlendirilmeleri önerilmektedir. Ancak Türkiye’nin yerküre üzerinde bulunduğu yer nedeniyle, Aralık ve Ocak aylarında güneşlenilse bile ciltten D vitamini oluşumundan yararlanılamayacağı bilinmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.