Anne Sütü Artırıcı Çaylar

Bebeklerin ilk 6 ay boyunca su ve ek vitamin almasına dahi gerek yoktur. Anne sütü ilk 6 ay içinde çocuklar için tek ve önemi tartışmasız en temel gıdadır. Bebeklerin ilk 6 ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslenmesi gerekir. Bebeklerin ilk 6 ay boyunca su ve ek vitamin almasına dahi gerek yoktur.

Genel olarak anne sütü yeterli olmakla birlikte bazı durumlarda anne sütü tek başına Bebeğin beslenmesini sağlayamayabilir. Böyle durumlarda anneye çeşitli yöntemlerle destek olmak gerekir. Anneyi bu konuda cesaretlendirmek sütün tekrar daha çok gelişini sağlayabilir. Yani emzirme döneminde psikolojik inanç çok önemlidir. Annenin kendi sütünün bebeği için en önemli gıda olduğuna inanması süt salgılanmasını artırabilir.

Tüm bunlara rağmen sütün gelmediği veya az geldiği nadir durumlarda bazı doğal yöntemlere başvurulabilir. Örneğin annenin sıvı alımını desteklemek onu psikolojik yönden cesaretlendirmek süt salgısını artırabilmektedir. Son zamanlarda bir firma tarafından geliştirilen bitki  çayı da süt salgısını artırabilmektedir. Ayrıca bu sayede daha çok sıvı alımı da sağlanmış olmaktadır. Bu çaylar tamamen bitkiseldir, boya ve katkı maddesi içermez, vitamin ilavelidir, kalorisi çok düşüktür. Bir su bardağı kadar suya iki tatlı kaşığı granül tarzındaki bu çaydan konarak eritilir. Anneler bu süt artırma çayından günde 3-4 defa içebilirler. Bu sayede hem süt salgısının miktarı artar, hem süt yapımı hızlanır hem de annenin artan  sıvı gereksinimleri karşılanmış olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.