Anjin Nasıl Bir Hastalıktır?

Günümüzde nadir rastlanan bir sorun olan anjin, bademcik iltihabı gibi aynı şekilde başlayan, şişen bademciğin iltihabının çevresindeki bölgeye yayılan ve bademciklerin arka kısmında apse olarak husule gelen bir sorundur. Genellikle tedavi edilmeyen bademcik iltihabının sonraki evresidir. Günümüzde bu sorunun sık yaşanmasının sebebi ise, bademcik iltihabının tedavi edilmesi ve anjinin gelişmeye uygun bir ortamı olmamasıdır.

Bademcik iltihabının bir sonraki yani ileri seviyesi olan anjin, 38 derece yüksek ateş, ağzın güçlükle açılması, seste değişiklik, nefesin kötü kokması, tükürük salgısının artması, baş ağrısı, halsizlik, yüz ve boyun kısmında şişlik, yutkunma esnasında acı gibi belirtileri bulunmaktadır.
Anjinin nedeni ise az önce bahsettiğimiz gibi tedavi edilmeye bademcik iltihabıdır. Bademcik iltihabı yayıldıkça anjin için bir ortam oluşturulmuş olur. Bademcik etrafında bulunan bazı salgı bezlerinin yüzünden ortaya çıktığı söylenmektedir.

Daha fazla mesaj

Bademciklerin iltihaplanması olarak genel bir şekilde tanımlanabilen anjin, çocuklarda yaygın görülen ve genel olarak antibiyotik kullanımı gerektiren bir sorundur. Bademcik dokusunun tahriş olmasına bağlı olarak gelişen iltihaplanmaları, çocukta genel anjin belirtileri olan yüksek ateş ve öksürük şeklinde seyredebilir. Anjin sorunlarının tedavisinde kullanılan temel üç yöntem olmakla birlikte, %0,3 gibi düşük bir oranda kalıtımsal olarak anjin sorunlarına daha meyilli çocuklarda tek seçenek bademciklerin alınması olabilmektedir.

Aylık ya da haftalık düzenli periyotlarla hekim tarafından verilen antibiyotiklerin kullanılması, çoğu zaman çocuktaki anjin sorunlarının kısa sürede ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bazı durumlarda anjine neden olan birkaç farklı iltihaplanma olabileceğinden, farklı antibiyotiklerle sorunlar teker teker ele alınmalıdır. Yüksek ateşe çok sık neden olan ve sürekli olarak yeniden gelişen anjin problemlerindeyse, bademciklerin alınması sorunun uzun vadeli olarak çözülmesini sağlayabilir. Ancak çocuklarda görülen anjin sorunlarının tedavisinde bademciklerin alınmasına, kesinlikle uzman hekimin karar vermesi gerekir. Anjin sorunlarının giderilmesi için çocuğun bademciklerinin alınması ailelerin değil, hekimin karar verdiği bir konudur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.