Ada Soğanı

Ada soğanın en önemli etkisi kuşkusuz insandaki melankolik ruh halini ortadan kaldırarak, sinirlere iyi gelmesi. İdrar söktürücü özelliği olan ada soğanı öksürükte de çok faydalı, ağız kokusunu da gideriyor…

Zambakgillerden bir çeşit bitkidir. Demir soğanı diye de adlandırılır. Çünkü onun ateşi kesen ve kuvvetli yakıcı özelliği vardır. Yaprakları uzun şerit şeklindedir. Çiçekleri yeşil ve beyaz damarlıdır. 2 kilogram kadar olan soğan kısmı, yapraklarının altındadır. Acı ve zehirlidir. 7,5 gram adasoğanı, bir insanı rahatça öldürebilir.

Tazeyken kullanılmaz. Aksi halde zehirlenme ve kusmalara yol açar. Soğanın etli olan orta kısmı, dilimlenerek kurutulur. Sonra dövülüp toz haline getirilir. Çok iyi bilmeden kullanılmamalıdır. Pişirilmiş olan ada soğanının rengi sarımsı beyazdır; kurumuş şeftaliye benzer. Ada soğanının katil denen bir cinsi vardır ve bazıları onu bulbus denen türü ile karıştırmışlardır. Bunlar farklı türlerdir. Ada soğanının üstü boynuz rengindedir; lezzeti yakıcı acılıktadır.

Ada soğanının yararları

İltihap giderici etkisi vardır; kanı ve diğer zararlı maddeleri dışarı çekme özelliğine sahiptir. O, yara yapıcı ve yakıcıdır. Yoğun bağırsak muhtevasını gücüyle yumuşatıp parçalamada etkilidir. Bu etkisi ısıtıcı etkisinden daha fazladır. Ada soğanından yapılan sirke, vücudu güçlendirir, ona zindelik verir ve sağlıklı kılar.

Ada soğanının cilde etkisi

Siğile sürülürse, onu döker. Zeytinyağı ve çam sakızı ile yapılan terkip tüy çıkartır. Bu terkip saç dökülmesine karşı kullanılır. Özellikle soğanının iç kısmı bu amaçla kullanılır. Dalak şişkinliği olan kişi 40 gün haşlanmış ada soğanının suyunu içerse, yararlı olur denir. Bazıları bunun 41 gün olması gerektiğini söylerler. Bu terkip, su birikmesi olan hastalar ve sarılık için de yararlıdır.

Ada soğanının zehirlenmeye faydası

Eğer o kapı üzerine asılacak olursa, yılan, akrep ve diğer zararlı, zehirli böceklerin eve girmesini engeller ve fareleri öldürür. Sirkeyle kaynatılıp hazırlanan ilaçla yılan sokmuş kişinin vücudu ovulursa, panzehir niteliği taşır. Ada soğanından yapılan sirke, cildin rengini güzelleştirir.

Ada soğanının dışarı atan organlara faydası

Güçlü bir idrar söktürücüdür. İdrar zoruna iyi gelir ve regl kanını da söktürücüdür. Onun sirke ve şurubu da aynı etkiye sahiptir. Ada soğanı, rahmin boğulmasına (abortus) iyidir, aynı zamanda, sirkesi ağır hıltların atlatılmasında yararlı olur. Ayıklanmış ada soğanı, kendisinin sekiz misli tuzla karıştırılır, aç karnına 2 miskal içilir.

Bu terkip ağzın hıltlarının atılmasını sağlar; onları temizler; aynı zamanda, gevşeklik yapar. Onun tohumu dövülüp, kuru bir kapta toz haline getirilir; o balla karıştırılıp, yapıyı tabii hale getirir; tutulan gereksiz maddelerin dışarı atılmasını sağlar; kabızlığı giderir. Onun makat ve rahim ağrılarına yararı vardır ve bağırsak sancılarına çok iyi gelir. Hummalaronun sirkesi, kronik ateşli nöbetlere iyi gelir.

Ada soğanının yaralara etkisi

Daha fazla mesaj

Ciltteki yaralara faydası vardır. Fakat organlarda olan yaralara pek olumlu etkisi yoktur, bu tip yaraları açar, azdırır.

Ada soğanının hareket organlarına etkisi

Sinirler üzerinde hafif uyarıcı yararları vardır. Ancak sinirsel ağrılara, eklemlere, felçlere, kadınların kanallarına ve siyatik üzerinde olumlu etkisi vardır. Aynı zamanda, özellikle erimiş ve şurup halinde olanı etkilidir.

Ada soğanının baş organlarına faydası

Melankoli üzerinde etkilidir. Diş etlerini ve sallanan dişleri pekiştirir. Ağız kokusunu giderir.

Ada soğanının görmeye etkisi

Ada soğanı yenirse, görme keskinleşir, güçlenir.

Ada soğanının solunuma faydası

Astım, öksürük ve sesin kalınlaşmasına yararlı olur. Bunun için balla karıştırılıp, ondan 3 kırat içilir. Boğaz hastalıklarına iyi gelir; boğazı güçlendirir, sağlamlaştırır, ona yararlıdır.

Ada soğanının beslenmeye faydası

Dalağın yoğunlaşmasına iyi gelir; mideyi ve sindirimi güçlendirir, geğirme ve besinlerin ağza gelmesine karış yararlıdır. Aynı zamanda olumlu etki yapar.

Dikkatli kullanın

Ada soğanı tazeyken acı ve zehirleyici bir özelliğe sahip olduğu için kurutulmadan kullanılmaz. Sonbaharda toplanan adasoğanının etli olan orta kısmı, dilimlenerek kurutulur. Sonra dövülüp toz haline getirilir. Her gün çay kaşığının ucu ile çok az bir miktar suyla yutularak kullanılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.