1 Yaşına Kadar Bebeklere Hangi Gıdalar Yedirilmemeli ?

ÇAY
Çay, süt çocuklarına ve küçük çocuklara önerilmiyor. Çünkü içeriğinde bulunan tanin, demir eksikliğine, içine eklenen şeker ise iştahsızlığa ve diş çürümelerine neden oluyor.

BİTKİ ÇAYI
Papatya, yeşil çay gibi bitki çaylarının da demir emilimini azaltıcı etkisi var. Aynı zamanda bazı farmakolojik ajanlar içeren bitki çaylarının, süt çocukları ve küçük çocuklar için güvenilirliği konusunda yeterli bilimsel araştırma yok!

BAL
Bal; fruktoz (yüzde 41), glukoz (yüzde 41) ve suyun (yüzde 8) bileşiminden oluşuyor. Clostridium botulinum sporlarını içerebilmesi nedeni ile botulizm (botolismus toksininin yarattığı
enfeksiyon) riski taşıyor. Süt çocuklarının mide asidi düzeyi düşük olduğundan bir yaşından küçük çocuklara bal önerilmiyor.

ŞEKER
Şeker pancarından elde edilen bir besin olan şeker, vÜcuda enerji sağlıyor; başka bir besin değeri bulunmuyor. Boş enerji kaynağı olduğu için bebek beslenmesinde şeker yerine
pekmez veya süt şekeri laktozun kullanılması daha doğru. Ayrıca çocuklarda fazla tüketilmesi iştahsızlığa ve diş çürüklerine, ileriye dönük hatalı beslenme davranışlarının gelişmesine ve dolayısıyla şişmanlığa neden oluyor.

BAKLA
Bebekler bir yaşından önce bakla sebzesini de tüketmemelidirler. Kan hücrelerinde glikoz-6-fosfat-dehidrogenaz enzimi eksik olan kişiler bakla yediklerinde sarılık sorunu ile karşılaşabilirler. Bu duruma favizm ismi verilir. Favizm hastaları, sarılık tetikleyen dış etkenlere karşı en fazla bebeklik döneminde tepki verirler. Hangi bebekte enzim eksikliği mevcut olduğu bilinmiyor olabileceğinden, bir yaşından küçük bebeklerde bakla sebzesinden uzak durmak gerekir.

YUMURTA
Yumurtanın beyaz kısmı, protein yapısı nedeniyle yüksek alerjik özelliğe sahiptir. Alerjisi olmayan bebeklere 9 aylıktan sonra çok az miktarlarda başlanarak denenebilir.

İNEK SÜTÜ
İnek sütü de alerji riski taşır. 1 yaşına kadar direkt içirilmemelidir ama evde yoğurt mayalarken rahatlıkla kullanılabilir. Yoğurt haline geldikten sonra inek sütünün protein yapısı değiştiği için zararlı etkileri ortadan kalkar. Yoğurt çok faydalı bir protein kaynağıdır, 6. aydan sonra bebeklere her gün yedirilmelidir.

SAKATATLAR
Karaciğer haricinde tüm sakatatlar, özellikle beyin virüs taşıma ihtimali nedeniyle bebeklere hiçbir zaman verilmemelidir.

İŞLENMİŞ ETLER
Salam, sosis ve sucuk gibi işlemden geçirilmiş etler, konserveler de 1 yaşından önce verilmemelidir. Bu tip gıdaların içeriğinde kimyasal maddeler bulunmasının yanı sıra yağ ve kolesterol yönünden zengin olmaları zararlı olabilir, bazen de granül hale getirilmiş kemik içerirler.

ÇİLEK
Bebekler bir yaşından önce en alerjen meyvelerden biri olan çileği de tüketmemelidirler. Çilek, en fazla allerji yapma ihtimali olan meyve olma özelliğini muz meyvesi ile paylaşır. Bu en fazla allerji yapma ihtimali olan meyvelerden muz, özellikle ishal durumunda yoğun lif ve potasyum sağlama özelliği nedeniyle eğer alerjiye yol açmaz ise tüketilmesi gereken bir meyve iken, alerjen meyvelere alerjik tepki gösterme ihtimali yüksek olan bebeklere çilek yedirmeyi denemek gereksizdir.

HER TÜRLÜ HAZIR GIDA
Tatlandırıcı içeren her türlü hazır gıdalar, doğal olmayan meyve suları, hazır puding 1 yaşına kadar kullanılmamalıdır.

PATLICAN
Bebekler ve çocuklar, besin değeri düşük olan ve nikotin içeren patlıcan sebzesini tüketmemelidirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.