Yıpranmış Saçlara Yaz Sonrası Bakım Önerileri

0

Güneş, deniz, kum, havuz… Saçlarımızın düşmanlarının adını ezbere biliyoruz; ama verdikleri zararı engellemek için pek de çaba sarfetmiyoruz. Mevsim değişip yapraklar düşmeye başladığında aklımızı başımıza alıyor, saçlarımızı eski sağlıklı görüntüsüne kavuşturmak için ne yapmamız gerektiğini kara kara düşünüyoruz.

Size fazla zahmet vermemek adına yazın son günlerini yaşadığımız şu günlerde biz düşündük taşındık ve saçlarınızı eski bakımlı haline getirecek bir liste hazırladık. İşte yaz sonrası, sonbahar öncesi, yıpranmış saçları kendine getirme yöntemleri!

Kırıklardan bir an önce kurtulun!

Uzun saçlarınızı sağa sola savurmaktan ne kadar hoşlandığınızı biliyoruz; ayrıca onlarla vedalaşmanın ne kadar zor olduğunu da…
Ama şunu unutmayın ki saçınızın ucundaki kırıklardan kurtulmak, yıpranmış saçlarınızı kendine getirecek en önemli çözüm yolu!

Saç, uçlarından kırılmaya başladığı andan itibaren bu süreç durmadan devam eder ve kırılma saç diplerinize doğru yol alır; ta ki onlardan kurtulana kadar…

Tavsiyemiz yaz sonrası oluşan kırıklarınızla bir an önce vedalaşmanız ve sonbaharı sağlıklı saçlarla karşılamanız yönünde!

Duş alma sıklığınızı azaltın!

Yaz sıcağında her gün, hatta bazen de günde birkaç kere duş alıyoruz. Biz ferahlıyoruz; ama bundan en çok zarar gören ne yazık ki saçlarımız oluyor.

Sık duş alarak saç derimizin ürettiği yağın saçta kalmasına izin vermiyoruz. Bunu takiben saç, kendi dengesini sağlamak için daha çok yağ üretmeye çalışıyor, bu da doğal işleyişte problemlere sebep oluyor.

Yaz sonrası saçlarınızın kendine gelmesi için, duş aralığınızı mutlaka arttırın. İlk başlarda aşırı yağlanmadan şikayet edebilirsiniz, çünkü az önce anlattığımız gibi saç doğal dengesini bulmak için daha çok yağ üretiyor olacaktır. Fakat yıkama sıklığını azalttığınızda, yani en azından her gün duş almaya bir son verdiğinizde, saçınızın kısa süre içinde daha parlak ve bakımlı göründüğüne şahit olacaksınız.

Yoğun bakım uygulayın!

Güneş ışınları saçlarınızdaki proteinlere zarar verir. Bu zararı gidermek için de protein ve keratin içeren bakım ürünleri kullanmanız gerekir. Haftada en az bir kere yapacağınız bakımla güneşin vereceği zararları ortadan kaldırabilirsiniz.

Maske sayesinde yıpranmış saç telleriniz derinlemesine onarılacak ve saçınız güç kazanacak. Maskeyi kendiniz evde uygulayabilir, ya da saçlarınızı boyatmak için kuaföre gittiğinizde orada uygulatabilirsiniz.

Fırça yerine tarak kullanın!

Saçınızı açmak için tarak yerine fırça kullanıyorsanız ıslakken fırçalamamaya özen gösterin. Güneş, deniz, havuz gibi faktörlerle zayıflayan saçlarınız, fırça yüzünden çok daha kolay kırılacak ve daha sağlıksız bir hal alacaktır.

Bunun için önerebileceğimiz en kolay çözüm, saçınızı geniş taraklı bir tarakla taramanız yönünde…

Yediklerinize dikkat edin!

Saçlarınızın parlak görünmesini sağlamak için tükettiğiniz besinlere de dikkat etmelisiniz. Bol su için; taze meyve suyu tüketin. Kan üretimini kuvvetlendiren kuru badem, böğürtlen ve çinko kaynağı olan somon balığı saçınızın sağlıklı, parlak ve güzel görünmesini sağlar.

Saç bakım yağlarını keşfedin!

Saç bakım yağlarıyla, saça ihtiyacı olan parlaklığı ve canlılığı her an her yerde verebilmeniz mümkün. İçeriğinde argan bulunan bu yağlar, saçları besleyip bakım yaptığı için mucize olarak adlandırılıyor.

Canlılığını kaybetmiş, bakım istiyorum diye bağıran saçlarınızı her banyodan sonra saç bakım yağlarıyla şımartarak ona hak ettiği ilgiyi vermelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.