Yenidoğan Bebeğin Altı Nasıl Değiştirilir

Mart 14, 2019

Bebekler ihtiyaçlarını ifade edemedikleri için, altları sık sık kontrol edilmeli ve her kirlendiğinde değiştirilmelidir. Alt değişim sayısı günde 6-7 kez olabilir.
Bebeğin altını değiştirirken, bebek sırtüstü yatar pozisyonda olmalı ve bacakları hafif yukarıda olacak şekilde tutulmalıdır.
Kız bebekler anatomik yapı sebebiyle idrar yolu enfeksiyonlarına daha yatkındır bu yüzden temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır. Erkek bebeklerin alt temizliği ise penisten testislere doğru yapılmalıdır. Her ikisinde de dikkat edilmesi gereken nokta, temizliğin bastırmadan yapılması ve bebeğin altının kuruduktan sonra kapatılmasıdır.
Bez bebeğin rahat haraket etmesi ve cildin hava alması açısından çok sıkı bağlanmamalıdır.
Temizlik için kimyasal barındıran ürünler kullanılmamalı, kaynatıp soğutulmuş su ve pamuk kullanılmalıdır, çünkü bebek cildi çok hassastır bu tip ürünler cildin tahriş olmasına ya da pişiğe sebep olabilir.

Bebek bezi ile cildin temas etmesiyle oluşan tahriş ve kızarıklıklara pişik adı verilir. Pişiğin ana sebebi ıslaklıktır. Kapalı bez bölgesindeki dışkı ve idrarın bebeğin cildine temas etmesi de önemli pişik sebeplerindendir. Pişik olan bebek yanma ve kaşıntı hisseder, bu yüzden bebek sık sık ağlar ve huzursuz olur. Pişiği önlemek için bebeğin altı temiz ve kuru tutulmalı, bebeğin altı sık sık açık bırakılıp cildin hava alması sağlanmalıdır. Her alt değişiminden sonra pişik kremi kullanılması bu konuda size büyük oranda yardımcı olacaktır. Pişik kreminin cildin kıvrımları arasına temas edecek şekilde ve ince bir tabaka halinde sürülmesi de önemlidir.

 

Bir cevap yazın