Vücudun Yağ Depolamaması İçin Neler Yapmalıyız

Az spor ve zengin mutfağımız sayensinde göbekli bir toplum yolunda hızla ilerliyoruz. Göbeğinizi eritmek için neler yapmalıyız?
İşe işk başta vücumuzdaki yağlanmanın ne tip olduğunu öğrenerek zayıflama başlamalıyız.
1. TEST: Dokunarak göbeğinizi kavradığınızda elinize gelen yağ, yumuşacık ve çok hareketliyse deri altıdır, sert ve gazlı gibiyse iç organ yağıdır.
2. TEST: Bel ölçümü 90 cm. fazla ise hemen kan tahlillerine baktırın. Kolesterol yüksek, HDL düşük, karaciğer enzimleri yüksek ve insülin direnci varsa, doktorunuzun önerilerini ciddiye alın.

Göbek eriten hareketler ile zayıflamaya başlayın.
1. Günlük hareketi arttıracak yöntemler bulun, performansı yükselttikten sonra sevdiğiniz bir sporla uğraşın. Düzenli ve yeterli sürelerde etkili bir program takip edin. İç organ yağını eritmek için yapılan sporun zamanla ağırlaşması gerekir. Yoğun antrenmanlarla vücut ağırlığı yüzde 10 azaldığında, iç organ yağı da yüzde 5’e kadar düşer.
2. Porsiyon kontrolü yapın. Ne yerseniz yiyin, miktarına dikkat edin.
3. Bir gün içinde yediklerinizin yarısı çiğ olsun.
4. Paketli, fabrikasyon ürünlerden uzak durmaya çalışın.
5. Gazlı içeceklerden, meyve sularından tatlı ve kremalı kahvelerden uzak durun.
6. Alkolü limitleyin. Günde bir kadehi ya da haftada 3 kez 2’şer kadehi aşmayın.
7. Doğru karbonhidratları tüketin. Her şeyin esmer olmasına dikkat edin.
8. Ana yemekleri birleştirmeyin. Makarna, pilav, dolma, et, tavuk, balık, köfte, patates, sebze, baklagiller vb. bunların hepsi ana yemektir, tek başlarına tüketilmedir. Salata ve yoğurt hepsine eşlik edebilir.
9. Aceleci davranmayın, ümitsiz olmayın. Vücut enerji olarak iç organları saran yağı kullanır.
10. Uykusuz kalmayın.

Stres hormonları, vücudun enerji olarak kullandığı yağı bloke eder ve depolanmasını sağlar. Bunun için şeker istekleri, iştah artışı gibi uyarılar göndererek kişinin fazla yemesine ve şişmanlamasına neden olur. Özellikle iç organları saran yağlardaki kortizol algılayıcıları deri altındaki yağlardan fazla olunca durum kötüleşir.
Vücudun yağ depolamaması için yapılacaklar
Ara öğünlerde bir küçük avuç fındık veya badem yiyin ki metabolizma yağ depolama modundan çıksın.
Bedeninizi dinleyin; sürekli acıkıyor, kendinizi yemekten hemen sonra acıkmış ve yorgun buluyorsanız, insülin direncinize baktırın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku