Uzman psikologlardan aile kurtaran öneriler

Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği psikoloji söyleşilerine katılan Psikolog Leyla Aziz ve Serkan Tetik Küçükçekmecelilere mutlu aile kurmanın sırlarını verdi.

Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen ‘Eşle İlişki Sorunları ve İletişim Becerileri’ adlı söyleşiye katılan uzman psikologlar mutlu aile kurmanın sırlarını, eşler arasındaki iletişime dayanarak anlattı.

‘EVLİLİKTE İLK 2-3 YIL ÇOK ÖNEMLİ’

Her şeyden önce evliliğin tanımının doğru yapılması, doğru anlaşılması gerektiğini  vurgulayan Psikolog Leyla Aziz, evliliğin en riskli döneminin ilk 2, 3 yıl olduğunu söyledi.  Aziz, evliliğin ilk 2, 3 yıllık zaman diliminde eşlerin maddiyat, güvensizlik, çocuk sahibi olma vb. sorunlar ile karşılaştıklarını kaydederek, ‘ Çiftler bu dönemde yaşanan sorunları kendilerine özel zannediyor. Ancak evliliğe alışma sürecinde bütün çiftler aynı sorunları yaşıyor. Her iki taraf birbirlerine karşı ‘Doğru insan mı değil mi?’diye şüpheye düşüyor. Ancak bu dönemde hemen ayrılık kararı verilmemesi gerekiyor.’ diye konuştu.

‘DOĞRU BİÇİMDE TARTIŞMAK GEREK’

Eşler arasında doğru tartışmanın da önemine değinen Leyla Aziz, “Tartışmaktan değil, yanlış tartışmaktan korkun. Tartışarak ortak bir sonuca varmak gerek. Hiç tartışamayan çiftler de var. O zaman da sorunlar çözülemiyor.” dedi.

Uzman Psikolog Serkan Tetik ise aşırı kıskançlık, güvensizlik, sürekli tartışmak gibi sorunların evliliği tehlikeye düşürdüğünü vurguladığı konuşmasında, doğru tartışmanın nasıl yapılacağını da anlattı: “Sorunları biriktirmeyin, o anda çözmeye çalışın. Konuşmalarınızda eşinizi etiketlemeyin. Sakar, şapşal gibi.. Tartışmada konuşma üslubu çok önemli. Suçlama yerine kendinize yönelik cümleler kurun. ‘Sen şöylesin..’ yerine, ‘Ben bu huyundan rahatsız oluyorum.’ gibi.. Saygılı olun, dinleyin. Karşınızdakinin konuşmasına izin verin. Onun yerine konuşmayın. İma etmeden, açık konuşun. Galip çıkmaya çalışmayın. Sesiniz yükselse bile asla şiddete başvurmayın.”

İlgili gönderiler