Uyurgezerlik Nedir?

0

Uyurgezerlik, çocuklarda, özellikle de 3-7 yaş aralığında olanlarda, daha sık rastlanılan bir durumdur. Ulusal Uyku Kurumu’nun 2004 yılında Amerika’da yaptığı bir araştırmaya göre, okul öncesi çocuklarının %1’i, okul çağına gelmiş çocukların ise %2’si haftada birkaç gece uyurgezerlik yapıyorlar. Çocukların uyurgezerliğinin yetişkinlik döneminde de devam etmesi oldukça sık rastlanan bir durum. Uyurgezerlik genelde uykusunu düzenli almayan insanlarda görülüyor.

Uyurgezerlik, psikolojik problemlerden dolayı oluşmuyor. Bu, bir insan derin uyku aşamasındayken ortaya çıkan basit bir uyku bozukluğu problemi.
Derin uyku, insanın en çok dinlendiği ve iyileştirici etkisi olan uyku safhasıdır fakat uyurgezerler bu evrede, uyanıkken yaptıkları aktiviteleri yaparlar. Konuşmak, oturmak, odaya bakmak, yataktan çıkmak, evin içinde gezinmek hatta araba anahtarlarını alıp araba kullanmak, uyurgezerlerin uykudayken yaptığı şeylere örnek olarak verilebilir.
Uyurgezerleri uyandırmak son derece zordur. Uyandıkları zaman genellikle neler yaptıklarını hatırlamazlar. Hatta bazen onları uyandıran kişilere saldırabilirler bile.

Uyurgezerliğin sebepleri nelerdir?
Uyku eksikliği, uyurgezerliğin ortaya çıkmasının temel nedenidir. Diğer etkenler, alkol gibi yatıştırıcılar, ateşli hastalıklar ve bazı ilaçlardır. Uyurgezerliğin belirli bir tedavisi yoktur. Bu problemi ortadan kaldırmanın yolu, düzenli bir uykuya sahip olmaktır. Bazı yetişkinler hipnozun bu uyku bozukluğuna iyi geldiğini, bazıları ise antidepresan ilaçların faydalı olduğunu söylemektedirler.

Uyurgezer birini uyandırmak tehlikeli olabilir ama bir uyurgezerin, içinde birçok keskin ve tehlikeli aletle dolu bir odada gezinmesine veya araba kullanmasına izin vermek de bir o kadar tehlikelidir.

Bir uyurgezeri durdurup, nasıl yatağına geri gönderebilirsiniz?
Uyurgezer kişiyi, nazikçe gitmesi gereken yöne çevirin ve yatağına gittiğinden emin olun. Eğer karşı koyarsa, bu kişinin kendisine zarar verici objelere veya durumlara yönelmesini engelleyin. Eğer uyurgezeri mutlaka uyandırmanız gerekirse, kişiyi sarsmak yerine yüksek sesler çıkararak uyanmasını sağlayın.

Uyurgezerliğin önüne nasıl geçilir?
Uyku alışkanlıklarınıza odaklanın, her gün aynı saatte yatmak ve sabah aynı saatte uyanmak için bir rutin oluşturun.
Başınızı yastığa koymadan önce zihninizi boşaltmak için kendinize zaman ayırın. Geçirdiğiniz günü aklınızdan çıkarın ve öyle yatağa girin. Sıcak bir banyo veya hafif bir kitap okumak size yardımcı olacaktır.
Güvenli bir alan oluşturun, özellikle de uyurgezer olan çocuğunuzsa. Keskin ve sivri eşyaları ortadan kaldırın, kapıları ve pencereleri kilitleyin ve merdivenlerin başlarına kilitli kapılar koyun.
Kapıya takacağınız bir alarm oldukça yardımcı olacaktır.
Eğer problemleriniz hala devam ederse doktorunuzdan başka fikirler vermesini isteyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.