Tüp Bebek Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Tüp bebek yapımı, yumurta ve spremin laboratuvar ortamında döllenmesidir. Bu yöntem başarılı olduğu zaman, prosedür, embriyo transferi ile devam eder. Bu da bebeği fiziksel olarak annenin rahmine yerleştirme işlemidir.

Tüp bebek yönteminde neler yapılır?
Bu yöntemin temel 5 adımı vardır. Bunlar;

 1. Yumurtalıklarda, sağlıklı yumurtaların oluşmasını takip etmek ve sağlamak,
 2. Yumurtaları toplamak,
 3. Spremleri güvenli bir şekilde saklamak,
 4. Sprem ve yumurtayı laboratuvar ortamında birleştirmek ve üremenin ve embriyo gelişiminin gerçekleşmesi için uygun ortamı yaratmak,
 5. Embriyoyu rahime yerleştirmek.

Adım 1: Anne adayının yumurtlarının olgunlaşma zamanını kontrol altına almak ve birden fazla yumurtayı toplama şansını arttırmak için anne adayına doktoru bazı ilaçlar verir. Bu işlemde birden fazla yumurta elde etmek, başarı şansını yükseltmek açısından önemlidir. Yumurtaların gelişimi ultrason, idrar ve kan testleri yoluyla kontrol edilir ve hormon seviyeleri de kontrol edilir.
Adım 2: Yumurtalar küçük bir operasyonla alınır. Bu işlem sırasında anne adayının rahatlığı için sakinleştirici ya da lokal anestezi kullanılır ve sonrasındaki gün kimi zaman anne adayı kramp ağrısı hissedebilir. Ayrıca prosedürden sonraki birkaç hafta boyunca anne adayı, basınç ve doluluk hissi hissedebilmektedir.
Adım 3: Erkeğin boşalması ile elde edilen spermler yumurtalarla birleşmek için hazır hale getirilirler.
Adım 4: Döllenme için, spermler ve yumurtalar laboratuvardaki inkübatörlere yerleştirilirler ve inkübatörler, döllenmenin gerçekleşmesini sağlarlar. Bazı durumlarda, (daha az doğurganlık içeren durumlar) bir tek sperm alınıp, direkt olarak yumurtanın içine yerleştirilir. Yumurtalar, döllenmenin gerçekleştiğinden emin olunması için gözlem altında tutulurlar. Hücre bölünmesi başladığı zaman bu yumurtalar artık embriyo olarak adlandırılırlar.
Adım 5: Embriyolar genellikle döllenmenin gerçekleşmesinden 1 ila 6 gün sonra anne adayının rahmine yerleştirilirler. Çoğunlukla bu, yumurtaların alınmasından sonraki 2. ya da 3. günde olur. Bu aşamada, döllenmiş yumurta, 2 ya da 4 hücreli emriyoya dönüşmüştür. Başarılı embriyolar bir sıvının içinde anne adayının rahmine yerleştirilirler. Bu aşamadan sonra genellikle ultrason ile kontrol yapılır. Prosedür, genellikle acı verici olmaz ama bazı kadınlar hafif kramplar yaşayabilirler.
Bu adımlardan sonra, hamilelik semptomları gözlemlenir. Kan testi ve ultrason ile hamileliğin başarılı sonuçlanıp sonuçlanmadığına kesin karar verilir.

Tüp bebek yönteminin çeşitleri var mıdır?
Tüp bebek yönteminde, gamet fallop içi transferi ve zigot fallop içi transferi olarak iki yöntem vardır.
Gamet fallop içi transferi klasik yönteme çok benzer. Tek farkı, yumurta ve spermin annenin rahmine değil de fallop tüplerine yerleştirilmesidir. Döllenme, laboratuvar ortamında değil, bu tüplerde gerçekleşir.
Zigot fallop içi transferinde ise döllenme işlemi laboratuvarda gerçekleşir ve daha sonra döllenen yumurta fallop tüplerine yerleştirilir.

Tüp bebek yöntemi ne kadar başarılıdır?
Bu yöntemin başarısı pek çok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Hastanın karakteri ve tedaviye yaklaşımı bunlardan ikisidir. Burada önemli olan bir diğer nokta, hamilelik oranının canlı doğum oranıyla aynı olmadığıdır. Başarı oranınızı en doğru şekilde doktorunuz söyleyecektir.

Tüp bebek yönteminin riskleri nelerdir?
Her medikal prosedürde olduğu gibi, tüp bebek uygulamasında da bazı potansiyel riskler vardır. Her adımın kendine göre ayrı bir riski vardır.
Yumurtalığın uyarılması hiper stimülasyona sebep olabilir. Bu durumda, yumurtalıklar şişip ağrı yapabilirler. Genellikle, bu durum, hafif atlatılır ve beraberinde mide bulantısı, kusma, iştah kaybı ya da şişkinlik hissi getirebilir. İnsanların %1’inde yaşanan daha şiddetli semptomlar aşağıdakilerdir;

 • Şiddetli abdominal ağrı
 • Şiddetli mide bulantısı ve kusma
 • Sık sık idrar yapma isteği
 • Koyu renkli idrar
 • Nefes kesilmeleri yaşamak
 • 3-5 gün içinde 5 kilo almak

Yumurta alımı ve laporoskopi işlemi anestezinin içerdiği riskleri de beraberinde getirir. Bunun dışında, az da olsa kanama yaşama riski, enfeksiyon riski ve idrar kesesi ya da kan damarlarında zedelenme riski vardır. 1000 hastadan sadece 1 tanesi yumurta alımındaki zedelenmeden dolayı tedavi görmek için ameliyat olabilir.
Çoklu gebelik oranı tüp bebek yönteminde artar.
Yardımcı üreme teknolojisi, çift açısından, fiziksel, finansal ve duygusal bağlılığı gerektirir. Fiziksel stres ve duygusal problemler yaşamak sıklıkla rastlanan durumlardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku