Terleme sağlığınız için kötü mü?

0

Ter sağlığınız için kötü mü?

İyi haberlerle başlayalım. Terleme, insan vücudunun gerekli ve tamamen normal bir işlevidir. Vücut ısımızı düzenlemeye yardımcı olur ve ekrin bezlerimizi su, sodyum ve diğer maddelerden oluşan bir karışımı cildin yüzeyine salması için uyararak çalışır. Bu nem daha sonra buharlaşır ve bizi soğutur.

Zaman zaman rahatsız edici olsa da, bu süreç vücudumuz için birden fazla yönden faydalı olabilir. Terleme, endorfinleri artırabilir , gözeneklerinizi temizleyebilir, potansiyel olarak böbrek taşı riskinizi azaltabilir ve hatta cildinizde birikebilecek bazı mikroplara ve bakterilere ( E. coli ve Staphylococcus gibi ) karşı koruma sağlayabilir. Peki bu doğal süreç kötüye gittiğinde ne olur?

Çok Terliyor muyum?

Terlediğimiz miktar birçok kişiden farklı olacaktır; tam olarak ne kadarı yaşınıza, kilonuza, cinsiyetinize, genetiğinize, çevresel faktörlere ve fitness seviyenize bağlı olacaktır. Terlediğiniz miktar, yalnızca fiziksel rahatsızlığa neden olmaya başlarsa veya günlük aktivitelerinizi olumsuz etkilerse sorun olur.

Aşırı terlemenin süslü bir sözcüğü olan hiperhidroz, vücudun hemen hemen her yerinde meydana gelebilen bir durumdur. En sık ayak tabanlarında, avuç içlerinde ve koltuk altlarında (koltuk altı) görülür. Doktorlar, duruma neyin neden olduğunu hala belirlememiştir ve her iki cinsiyeti de eşit şekilde etkileyebilir.

Aşırı terlemeden muzdarip insanlar, iş arkadaşlarıyla el sıkışmayı, eşleriyle el ele tutuşmayı ve hatta düzgün bir şekilde kucaklamayı utanç verici bulabilir. Vücut kokusundan veya kontrol edilemeyen ter lekelerinden kaynaklanan düşük benlik saygısı nedeniyle sosyal durumlardan kaçınabilirler. Tedavi edilmeden bırakılırsa, hastalar , durumu olmayanlara göre daha yüksek depresyon oranları ve düşük özgüven seviyeleri riski altındadır .

Ne yapabilirim?

Hiperhidrozdan muzdarip olabileceğinizi düşünüyorsanız, ilk yapmanız gereken pratisyen hekiminize danışmaktır. Bazı durumlarda aşırı terleme, hipertiroidizm, menopoz veya obezite gibi diğer durumlardan kaynaklanabilir. Nedeni belirledikten sonra, terleme miktarını en aza indirmek için atabileceğiniz bazı adımlar vardır.

Antiperspirantınızı Zamanlayın

Uyurken daha az terlendiğini biliyor muydun? Bu, yatmadan önce güçlü bir antiperspirant uygulamak, aktif bileşenlerin ter kanallarınıza nüfuz etmesi ve ertesi gün terlemeyi en aza indirmesi için daha fazla fırsat verdiği anlamına gelir.

Sadece Koltuk Altı Değil

Ter sadece koltuk altı bölgesinde ortaya çıkmaz, tüm vücuttaki gözeneklerden dışarı sızar. Aslında, ortalama bir insanın toplamda iki ila dört milyon arasında ter bezi vardır. Herhangi bir odaklanmış terli bölgeye (hassas olanlar hariç) terlemeyi önleyici uygulamak terin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Kozmetik Tedavileri Düşünün

Deodorant kesmiyorsa, kozmetik tedaviyi düşünebilirsiniz. İnanılmaz bir şekilde, kas gevşetici enjeksiyonlar aşırı terlemeyi dokuz aya kadar azaltmaya yardımcı olabilir. Hiperhidroz  tedavisinde küçük miktarlarda ürün deri yüzeyinin hemen altına enjekte edilir. Bu, sinir uyarısının bölgeye ulaşmasını engeller ve karşılığında ter bezleri inaktive olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.