Tek Çocuğun Avantajları

Yeni evli genç çiftlerin en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi kaç çocuk yapmaları gerektiğidir. Her ne kadar her anne baba adayının gönlü çok sayıda çocuktan geçse de hayat maalesef her zaman bu kadar adil olmayabiliyor ve birden fazla çocuk sahibi olmak oldukça zor hale geliyor. Zira çiftlerin farklı düşüncelerinin yanında gelecek planlarından tutun da maddi duruma kadar pek çok konu birden çok çocuğun önündeki engeller arasında yer alıyor. Siz de ne yapmanız gerektiğine karar vermeye çalışıyorsanız ve son dönemlerde popüler olan tek çocuğun ne gibi avantajları olduğunu merak ediyorsanız sizin için bunları bir araya getirdik.

Tek çocuğun avantajları arasında elbette ilk olarak maddi avantajlar yer almaktadır. Çocuklar her ne kadar ilk bakışta büyük masraflara yol açar görünmeseler de en az yirmi yıl boyunca sizin bakımınıza ve desteğinize ihtiyaç duyacak ve sevdiğiniz bir varlığın maddi yükü sizin kaldıramayacağınız seviyede olabiliyor. Bunun bir de birden fazla çocuğa yayıldığını düşünürseniz tek çocuğun maddi açıdan avantajlarını görebilirsiniz.

Elbette bu maddi avantajlar sadece sizin için geçerli değil, aynı zamanda çocuk için de geçerli. Zira birden fazla çocuğa ayırabileceğiniz kaynaklar ve verebileceğiniz destek büyük oranda sınırlı olurken, tek çocuk için ayırabileceğiniz eğitim, sağlık, beslenme ve diğer destekler çok daha fazla olacaktır. Böylece, eğer gerçekten iyi bir maddi duruma sahip değilseniz, çocuğunuzun daha iyi koşullarda yaşamasını sağlamanın yollarından bir tanesi tek çocuk sahibi olmaktır.

Maddi avantajların yanında psikolojik avantajlar da tek çocuğu cazip kılanlar arasında yer alıyor. Zira birden çok çocuğa ayırabileceğiniz vakit çocuklar arasında bölünürken, tek çocuğunuz için yaptığınız planlar ve ilgilenebileceğiniz vakitlerin organizasyonu daha kolay olacaktır. Duygusal açıdan daha kolay gözlemleme ve ilgilenme şansınız olması ise daha sağlıklı bir erişkin olması yolunda çocuğunuza büyük oranda yardımcı olacaktır. Elbette bunu sağlamak için ona ayırdığınız vaktin miktarının yanında kalitesi de büyük önem taşımaktadır.

Elbette kariyer yapmak isteyen çiftler de yine birden fazla çocuk konusunda sıkıntı yaşamaktadırlar. Hem annenin hem de babanın iş yükü, bir de çocukların meşguliyetleri ile bir araya geldiğinde ne iş konusunda ne de çocukların eğitiminde verim alınamamaktadır. Bu nedenle yetersiz kalacağınız çok çocuk yerine ilgilenebileceğiniz tek bir çocuk hem o hem de sizin için daha hayırlıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.