Süt İçemeyen Gebeler İçin Öneriler

Süt ve süt ürünleri gebenin en temel besin kaynaklarındandır.

  • Normal yaşantınızda sevmeseniz bile gebeliğinizde farklı şekillerde deneyerek yemeye, içmeye çalışın. (Soğuk süt sıcak sütten daha kolay içilir. Sütü kafeinsiz kahve ile tüketmek hoşunuza gidebilir.
  • Ayran tuzlu olduğu için hoşunuza gidebilecek başka bir seçenektir
  • Sütü az miktarlarda içmeye çalışın. Laktoz intoleransı olan pekçok insan bir seferde yarım bardak ya da daha az sütü tolere edebilmektedir. Günde 3-4 defa azar azar içmeyi deneyin
  • Piyasada satılan laktazlı ya da laktozu azaltılmış sütleri içmeyi deneyin. Light süt içtiğinizde yeterli kalsiyumu alırken hem gereksiz yağ almamış olursunuz.hem de daha kolay sindirebilirsiniz.
  • Sütü yemeklerle birlikte içmeyi deneyin. Genelde yemekle birlikte alınan süt daha kolay sindirilir.
  • Bakterilerle fermente edilmiş yoğurt, beyaz peynir gibi süt ürünleri süte göre çok daha kolay sindirilir.
  • Kalsiyum ile desteklemiş meyve suları içebilirsiniz.

Bazı kişilerin bünyeleri ise süt tüketimini tolere edemez, sindirim sistemlerinde ciddi rahatsızlık oluşur (laktoz intoleransı) Eğer süt içemiyorsanız yerine yoğurt, peynir ya da kefir tüketerek kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Süt ürünleri dışında da kalsiyum içeren besinler vardır (roka, maydanoz, dereotu, su, tarhana, kekik, ıspanak, hindiba, kuruyemişler, narenciye, kuru üzüm, kekik) Ancak bunların hiçbiri gebenin kalsiyum gereksinimini karşılayacak kadar zengin kaynaklar değildir.

Piyasada laktozsuz süt bulunabilir. Tüm bu yöntemlerin başarısız olması durumunda ise kalsiyum içeren vitaminler kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku