Suçiçeği Belirtiler ve Tedavisi

0

Suçiçeği nedir?

Suçiçeği,  oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Belirtiler arasında yorgunluk, hafif ateş ve iştahsızlık, ardından kırmızı kızarıklık ve kaşıntılı kabarcıklar yer alır. Tedavi ateşi ve kaşıntıyı azaltmaya odaklanacaktır.

Su çiçeği , sağlıklı çocuklarda genellikle hafif, kendi kendini sınırlayan bir hastalıktır. Bununla birlikte, bebekler veya düzgün çalışmayan bağışıklık sistemi olan çocuklar ve yetişkinler tarafından geçirildiğinde şiddetli olabilir.

Suçiçeği, herpes virüs ailesinin bir üyesi olan suçiçeği zoster virüsü enfeksiyonundan kaynaklanır.

Virüs, hava yoluyla veya enfekte kişinin kabarcıklarından gelen sıvı ile doğrudan temas yoluyla tükürük damlacıkları halinde yayılır. Öksürme ve hapşırma, hastalığın bulaşmasının olağan yoludur.

Hastalık en yaygın olarak beş ila dokuz yaş grubunu etkiler, ancak erken çocukluk merkezlerinin kullanımının artmasıyla, okul öncesi çağındaki çocuklarda artık enfeksiyonların daha büyük bir oranı meydana gelebilir. Su çiçeği en çok kış / ilkbahar aylarında görülür.

Suçiçeği geçirdiğinizde hastalığa tekrar yakalanmaktan ömür boyu bağışıklık kazanırsınız. Ancak virüs ömür boyu vücutta kalır ve yıllar sonra zona (herpes zoster) olarak yeniden aktif hale gelebilir . Zona her yaşta ortaya çıkabilir ancak en çok 60 yaşın üzerindeki yetişkinlerde görülür.

Suçiçeği teşhisiSuçiçeğinin belirti ve bulguları

Suçiçeğinin ilk belirtileri arasında yorgunluk, hafif ateş, iştahsızlık ve genel olarak hasta olma hissi bulunur. Bunu hızlı bir şekilde (genellikle 24 saat içinde) önce göğüste ve / veya sırtta ortaya çıkan, daha sonra yüze, kafa derisine, kollara ve bacaklara yayılan kırmızı bir döküntü izler.

On iki ila 48 saat sonra kızarıklık küçük kırmızı lekelere dönüşür. Bunlar daha sonra sarı sıvı dolu kabarcıklara dönüşür ve ortaya çıktıktan 3-4 gün sonra patlar ve kurur. 4-5 gün içinde ortaya çıkan birkaç leke  olabilir. Noktalar şiddetli olabilen kaşıntıya neden olur. Ağız ve genital bölge de dahil olmak üzere vücudun her yerinde görülebilir. Bazı insanların sadece birkaç yerde çıkarken, bazılarının ise yüzlerce çıkabilir.

Virüse maruz kaldıktan 10-21 gün sonra semptomlar görülmeye başlar. Suçiçeğinden tam iyileşme genellikle semptomların ilk ortaya çıkmasından sonra 7-10 gün sürer.

Suçiçeği teşhisi

Suçiçeği teşhisi genellikle semptomlara, özellikle de karakteristik kaşıntılı kırmızı döküntü ve aynı zamanda farklı lezyon türlerinin varlığına dayanır. Suçiçeği teşhisi için bir doktora görünün . Kan ve deri lezyonu örnekleri üzerinde yapılan laboratuvar testleri suçiçeği doğrulayabilir.

Kişi çok hasta, kafası karışmış veya uyandırılması zor görünüyorsa veya yürümekte güçlük çekiyorsa veya boynu sertleşiyorsa hemen bir doktora başvurun. Ayrıca kabarcıklar enfekte olursa veya gözlerde, kulaklarda veya ağızda lekeler varsa bir doktora danışın.

Suçiçeği tedavisi

Aksi halde sağlıklı olan çocuklarda su çiçeği normalde tıbbi tedaviye ihtiyaç duymaz – genellikle enfeksiyonun seyrini sürdürmesine izin verilir.

Bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler ve suçiçeği virüsüne karşı bağışıklığı olmayan hamile kadınlar da dahil olmak üzere yüksek riskli kişilere, azaltmak için asiklovir gibi antiviral ilaçlar verilebilir.

Su çiçeği olan kişiler, artık bulaşıcı olmayana kadar evde kalmalıdır. Destekleyici tedavi şunları içerir:

  • Dinlenme
  • Ateşi hafifletmek için parasetamol gibi ağrı kesici. Su çiçeği olan çocuklarda Reye hastalığı (karaciğer ve beyni etkileyen nadir bir bozukluk) ile ilişkili olduğu için aspirin verilmemelidir.
  • Kaşıntı, eczaneden temin edilebilen kalamin gibi losyonlarla tedavi edilebilir.
  • Sodyum bikarbonat, pişmemiş yulaf ezmesi veya kolloidal yulaf ezmesi içeren sıcak su banyoları veya Pinetarsol gibi solüsyonlar da kaşıntının giderilmesinde yardımcı olabilir.
  • Ağız ve boğaz etkilenebileceğinden, yumuşak yiyecekler ve soğuk içecekler verin. Tuzlu yiyeceklerden ve turunçgillerden kaçının
  • Yaraların enfeksiyon kapmasını önlemek için çocukların tırnaklarını kısa kesiniz veya ellerine eldiven takınız ve antibakteriyel sabunla sık sık ellerini yıkayınız. Kaşımayı mümkün olduğunca caydırın
  • Çocuklara hafif, bol giysiler veya pijamalar giydirin. Giysilerden kaynaklanan aşırı ısınma ve sürtünme kaşıntıyı kötüleştirebilir
  • Kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olmak için difenhidramin gibi antihistaminikler.
2
Komplikasyonlar

Su çiçeği genellikle hafif ve kendi kendini sınırlayan bir hastalık olmasına rağmen, potansiyel olarak hastaneye yatmayı gerektiren veya ölüme yol açan komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Derinin antibiyotikle tedavi edilmesi gerekebilecek bakteriyel enfeksiyon, suçiçeğinin en yaygın komplikasyonudur. Ciddi komplikasyonlar arasında zatürre , septisemi (kan enfeksiyonu) ve nadiren ensefalit (beynin şişmesi) ve ölüm bulunur.

Su çiçeği, bağışıklığı olmayan bir kadın hastalığı hamileliğin 8. ve 20. haftaları arasında kaparsa fetal anormalliklere ve düşük bebek doğum ağırlığına neden olabilir. Ek olarak, annenin doğumdan önceki beşinci gün ile bebek doğduktan sonraki ikinci gün arasında suçiçeği geçirmesi halinde yeni doğan bebekte ciddi hastalık riski vardır.

Bu nedenle suçiçeği olan çocuklar, bulaşıcı olmayana kadar hamile kadınlardan ve yeni doğan bebeklerden uzak tutulmalıdır. Su çiçeği geçirmemiş hamile kadınlar, hastalığa maruz kalırlarsa, kontrol önlemleri için doktorlarını görmelidir.

Bağışıklık sistemleri zayıflamış veya tehlikeye atılmış kişiler – örneğin HIV pozitif olanlar, organ nakli alıcıları ve lösemili çocuklar – suçiçeği virüsü enfeksiyonunun bir sonucu olarak ciddi hastalıklara da duyarlıdır.

Aşılama ve önleme

Su çiçeği olan bir kişi, döküntü ilk ortaya çıkmadan 1-2 gün önce, yaklaşık 5-10 gün sonra, son kabarcıkların oluşmasına kadar bulaşıcıdır. Bulaşıcı dönemin doğası, hastalığın yayılmasını önlemeyi çok zorlaştırır. Yine de çocuklar bulaşıcı oldukları sürece kreşten, okuldan ve halka açık yerlerden uzak durmalıdır. Çocuklarla çalışan suçiçeği olan yetişkinler de evde kalmalıdır.

Suçiçeği aşısı, suçiçeği önlemenin en iyi yoludur.

Aşının bir dozu, şiddetli suçiçeğine karşı yaklaşık% 99 koruma ve herhangi bir şiddetteki suçiçeğine karşı% 80 koruma sağlar. Aşı, hastalığı olan birine maruz kaldıktan sonraki 3-5 gün içinde yapılırsa suçiçeğinin şiddetini önleyebilir veya azaltabilir.

Sağlık bakanlığı aşılama programının bir parçası olarak, 12  ay sonunda bebeklere yapılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.