Soğuk algınlığına bitkisel çözümler

Havaların gitgide soğumasıyla birlikte soğuk algınlığı salgını hızla yayılıyor. Türlü türlü virüs salgınıyla baş edebilmeniz bağışıklığınızı sürekli dirençli tutmanızdan geçiyor. İşte sizi bu süreçte daha güçlü hissettirecek üç mucize bitki…

Ihlamur
Soğuk algınlığı denince ilk olarak aklımıza gelen bitkilerden biri ıhlamurdur. Yapılan çalışmalarda ıhlamur içerisindeki bileşenlerden bazılarının iltihap giderici ve ağrı kesici etki gösterirken, bazı bileşenlerin de boğazı yumuşatması neticesi boğazda tahrişi önlediği ve bu suretle soğuk algınlığı şikâyetlerinin hafifletilmesinde tedaviye yardımcı olduğu görülmüştür. Ayrıca çay şeklinde hazırlandığında bazı uçucu bileşenlerinin yatıştırıcı etkisi deneysel olarak gösterildiğinden özellikle inatçı öksürüklerde kişilerin rahatlamasını sağlaması bakımından da yararlı olabilir.

Daha fazla mesaj

Adaçayı
Ağız ve boğaz iltihaplarında etkili olduğu bilinen bir başka bitki adaçayıdır. Özellikle bitkinin içerdiği uçucu bileşenlerin ağız ve boğaz iltihaplarında yararlı olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla çay şeklinde hazırlanan adaçayı ile hazırlanan gargaranın bu amaçla kullanılması önerilmektedir. Yeni yayımlanan bir klinik çalışmada, adaçayı ile ekinezyanın birlikte uygulandığında dezenfektan gargaradan daha etkili olduğu gösteriliyor.

Ekinezya
Üst solunum yolu hastalıklarına karşı etkili bir bitki de ekinezyadır. Yapılan bilimsel nitelikteki ve klinik çalışmalar bu bitkinin soğuk algınlığı etkenlerine karşı vücudun bağışıklık sistemini desteklediğini ortaya koymaktadır. Yayımlanan bir çalışma ekinezya ürünlerinin soğuk algınlığına yol açan ve uçuk virüsü gibi virüsleri öldürücü etkisi bulunduğunu gösteriyor. Araştırmanın ortaya koyduğu bulgulara göre, ekinezya hem bu virüsleri öldürüyor hem de virüslerin yol açtığı iltihap etkenlerinin miktarını kontrol ederek boğaz ve akciğerlerdeki iltihabın yol açacağı hasarı engelliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.