Siğil nedir, neden olur?

0

Siğil Nedenleri

Siğiller, çoğu insanda ortaya çıkan genellikle zararsız cilt büyümeleridir. Genellikle kendiliğinden kaybolurlar, ancak gerektiğinde tedavi seçenekleri eczacınızda, pratisyen hekiminizde veya cilt uzmanınızda mevcuttur.

Siğiller ciltte küçük, iyi huylu (kanserli olmayan) etli oluşumlardır. Vücudun neredeyse her yerinde büyüyebilirler ancak genellikle eller, parmaklar, yüz ve ayaklarda görülürler. Yaygındır ve çoğu insanı hayatlarının bir noktasında etkiler.

Siğiller, cildin dış tabakasının insan papilloma virüsü (HPV) adı verilen bir virüsle enfeksiyonundan kaynaklanır. Farklı siğil türlerini ve vücuttaki yerlerini açıklayan birçok farklı HPV türü vardır.

Enfeksiyon, şeytan tırnağı (kütikül veya tırnak kıvrımının kısmen bağlantısı kesilmiş bir cilt parçası), kesikler veya çizikler gibi ciltte oluşan çatlaklardan oluşur. Tırnakları ısırmak veya deriyi tırnaklar etrafında kemirmek, siğillerin parmak uçlarına ve tırnak çevresine yayılmasına neden olabilir.

Siğiller çocuklarda ve ergenlerde daha yaygındır çünkü bağışıklık sistemleri henüz virüse karşı bağışıklık geliştirmemiş olabilir.

Siğiller bulaşıcıdır çünkü virüs, doğrudan ciltten cilde temas yoluyla veya dolaylı olarak havlu veya el bezi gibi paylaşılan nesneler aracılığıyla diğer insanlara bulaşabilir. Virüs, bir kişinin cildinin başka bir yerine mevcut bir siğili kaşıdığında veya kopardığında da bulaşabilir.

Bazı HPV türleri cinsel temas yoluyla yayılır ve genital siğillere ve potansiyel olarak rahim ağzı kanserine neden olur . Genital siğiller, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.

Belirti ve bulgular

Farklı siğil türleri esas olarak vücutta nerede büyüdüklerine ve görünümlerine göre belirlenir. Farklı siğil türlerinin belirtileri ve semptomları aşağıdaki gibidir:

Yaygın siğiller (verruca vulgaris):

 • Beyaz, pembe veya ten rengi.
 • Düzensiz şekilli ve kubbe benzeri, grenli bir yüzeye sahiptir.
 • Genellikle parmaklarda, özellikle tırnakların çevresinde ve ellerin arkasında büyür.
 • Dokunulduğunda sert hissedin.
 • Genellikle küçük pıhtılaşmış kan damarları olan küçük siyah noktalar bulunur.

Ayak siğilleri (plantar siğiller de denir):

 • Ayak tabanlarında (plantar yüzey) büyür.
 • Genellikle düzdür veya içe doğru büyür (ayakta durma ve yürüme baskısı nedeniyle).
 • Kümeler halinde büyüyebilir.
 • Acı verici olabilir.
 • Küçük siyah noktalar içerebilir.

Düz veya düz siğiller (verruca plana):

 • Küçük, düz yüzey, hafif kabarık, pürüzsüz, ten rengi veya ten rengi.
 • Her yerde büyüyebilir ancak genellikle çocuklarda yüzde, erkeklerde sakal bölgesinde, kadınlarda bacaklarda uzar.
 • Çok sayıda büyüme eğilimindedir.

İpliksi siğiller (dijital siğiller):

 • Uzun iplikler veya parmak benzeri çıkıntılar olarak görünün.
 • Genellikle yüzde (ağız, göz ve burun çevresinde) büyür.

Teşhis
Siğiller genellikle görünümlerine göre teşhis edilebilir. Teşhis testlerine nadiren ihtiyaç duyulur.

Fizik muayene, yaygın siğillerin özelliği olan küçük koyu noktaların (pıhtılaşmış kan damarları) belirtilerini kontrol etmek için siğilin üst tabakasının kazınmasını içerebilir.

Bir dermatoskop (büyüteç ve güçlü bir aydınlatma sisteminden oluşan bir cihaz) kullanılarak bir siğilin incelenmesi, viral siğilleri cilt kanseri gibi diğer cilt büyümelerinden ayırt etmede yardımcı olabilir. Bir siğilin küçük bir bölümünü (cilt veya tıraş biyopsisi) çıkarmak ve bunu analiz için bir laboratuvara göndermek, diğer cilt büyümesi türlerini dışlamak için de kullanılabilir.

Siğil Tedavisi

Çoğu insan, siğilleri küçük olduğu ve genellikle sorun yaratmadığı için tedavi aramakla uğraşmaz. Bununla birlikte, birçok insan siğilleri ağrılı, can sıkıcı veya utanç verici hale gelirse çıkarılır. Siğilinizde bu belirtiler varsa bir aile doktoruna görünmelisiniz:

 • Acıtır, kaşınır, yanar, kanar veya görünümünü değişir
 • Can sıkıcı hale gelir ve faaliyetlere müdahale eder
 • Kendi kendine tedaviye rağmen devam eder, yayılır veya tekrar eder
 • Cinsel organlarınızda.
 • Büyümenin siğil olmadığından şüpheleniyorsanız veya yetişkinseniz ve kümeler halinde siğiller ortaya çıktıysa (bu zayıflayan bir bağışıklık sistemine işaret edebileceğinden) bir doktor görmelisiniz.

Bazı durumlarda, doktorunuz sizi bir dermatoloğa (cilt uzmanı) sevk edebilir.

Tedavinin amacı, siğili yok etmek ve / veya vücudun virüse karşı bağışıklık sisteminin tepkisini uyarmaktır. Tedavi haftalar veya aylar sürebilir. Bununla birlikte, hiçbir tedavi tamamen etkili değildir ve siğiller tekrarlayabilir veya yayılabilir. Siğiller yetişkinlerde çocuklara göre daha kalıcı olma eğilimindedir ve bağışıklık sistemi zayıf veya baskılanmış kişilerde tekrarlama olasılığı daha yüksektir.

Topikal tedavi (siğil boyaları veya jelleri)
Yaygın ve plantar siğillerin evde tedavisi için reçeteyle satılan çeşitli boyalar, jeller veya kremler mevcuttur. Bazıları salisilik asit içerir ve bir seferde bir siğil katmanlarını biraz yok ederek çalışır (bu kimyasal soymalar her zaman işe yaramaz ve yanma ve batmaya neden olabilir). Diğer topikal tedaviler, hücreleri öldürerek veya bağışıklık sistemini uyararak çalışır. Daha zayıf siğil boyaları ve jelleri eczanelerden reçetesiz temin edilebilir.

Kriyoterapi (donma)
Kriyoterapi, siğilin aşırı soğuk (-196 ° C) sıvı nitrojen uygulanarak dondurulmasını içerir. Donma, siğil altında bir kabarcık oluşmasına neden olur ve ölü doku genellikle bir ila iki hafta içinde düşer. Tekrar tedaviler gerekebilir. Sıvı nitrojen kriyoterapi rahatsızlık verebilir ve beyaz bir iz bırakabilir. Siğil dondurma ürünleri (örneğin dimetil eter ve propan karışımı olan DMEP aerosol spreyi) yaygın siğillerin ve plantar siğillerin evde tedavisi için reçetesiz temin edilebilir. Bu ürünlerin etkinliği belirsizdir.

Elektrocerrahi (küretaj ve koter)
Elektrocerrahi, ısı üretmek ve siğili yakmak (koterize etmek) için yüksek enerjili bir akım kullanarak çalışır. Küretaj, elektrocerrahi öncesinde veya sonrasında siğilin keskin bir bıçakla kazınmasını (kürete edilmesini) içerir. Elektrocerrahi genellikle bir dermatolog tarafından yapılır ve diğer tedavilere yanıt vermeyen daha büyük siğiller  kullanılır. Bu tedavi iz bırakabilir.

Lazer tedavisi (darbeli boya lazer)
Lazer tedavisi de genellikle bir dermatolog tarafından yapılır ve diğer tedavilere dirençli daha büyük siğiller için kullanılır. Lazer tedavisi, siğil içindeki küçük kan damarlarını yakmak için yüksek enerjili ışık kullanarak çalışır. Kan temini olmadan tedavi edilen doku sonunda ölür ve siğil düşer. Lazer tedavisi yara izine neden olabilir.

Önleme
Aşağıdaki öneriler siğillerin yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir:

 • Siğillerle doğrudan temastan kaçının
 • Bir siğil çizmeyin veya koparmayın
 • Bir siğile dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın
 • Tırnaklarınızı ısırmayın veya üzerinde siğil olan parmaklarınızı emmeyin.
 • Siğil olan alanları tıraş ederken veya keserken siğili kesmemeye dikkat edin
 • Havlu, fanila, çorap veya ayakkabı paylaşmayın
 • Plantar siğiliniz varsa çoraplarınızı günlük olarak değiştirin
 • Plantar siğiliniz varsa halka açık yerlerde çıplak ayakla yürümeyin.
 • HPV aşıları, genital siğilleri ve rahim ağzı kanserini önlemek için mevcuttur ve bazı kişilerde genital olmayan siğillerin temizlenmesine neden olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.