Şalazyon Nedir?

0

Şalazyon  meibom kisti

Şalazyon, üst veya alt göz kapağında ağrısız, kalıcı bir granülomdur ( şişlik). Meibom bezleri olarak bilinen göz kapağı bezleri, normalde gözlerimizdeki doğal yırtıklara katkıda bulunan yağlı bir madde üretir. Bu bezler tıkanırsa, bir şalazyon veya arpacık haline gelebilirler .

Şalazyon nedir?

Şalazyon, göz kapağındaki büyük, bulaşıcı olmayan bir kisttir ve genellikle gelişmesi birkaç hafta sürer. Ya meibom bezlerinin iltihaplanmasından kaynaklanabilir veya bir arpacık olarak başlayabilir. Şişlik ağrılı değildir ve genellikle üst göz kapağında görülür. Bunun nedeni muhtemelen üst göz kapaklarının anatomik olarak daha fazla salgı bezine sahip olmasıdır.

Şalazyon Belirtileri Nelerdir?

Şalazyona ne sebep olur?

Göz kapağındaki bezlerden birinin tıkanmasından kaynaklanır. İkincil bir enfeksiyon nedeniyle gözün diğer bölgelerinde de şişme meydana gelebilir.

Şalazyon Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdakiler, bir şalazyonun en yaygın semptomlarıdır. Bununla birlikte, her insan semptomları farklı şekilde yaşayabilir. Belirtiler şunları içerebilir:

  • Genellikle göz kapağında hissedilebilen küçük bir yumru
  • Göz kapağının kademeli olarak şişmesi
  • Gözde rahatsızlık veya göz kapağının büyük olup olmadığını görmede güçlük (göz kapağının şişmesi genellikle ağrılı değildir)
  • İlk şalazyon enfekte olursa, tüm kapak şişebilir ve ağrılı hale gelebilir.

Şalazyon Nasıl Teşhis Edilir?

Şalazyon teşhisi genellikle  tam bir tıbbi geçmişine ve fiziksel muayenesine dayanılarak konur. Teşhise yardımcı olmak için genellikle ek testler gerekli değildir.

Şalazyon için Tedavi Nedir?

Şalazyon bazen kirpiklerin kıl köklerini veya göz kapağındaki bezlerden birini içeren ağrılı bir enfeksiyon olan arpacıkla karıştırılır. 10genellikle cerahatli (irin) bir akıntı içerir. Şalazyon ve arpacık tedavisi benzerdir.

Tedavi şunları içerebilir:

Tedaviye başlamadan önce, doktorlarımızın lezyonun gerçekten bir şalazyon veya arpacık olduğunu ve başka bir cilt lezyonu olmadığını doğrulaması gerekecektir. Genel olarak, çeşitli tedaviler mevcuttur.

Ilık Kompresler ve Antibiyotikler
Genellikle evde tedavi, etkilenen bölgeye günde birkaç kez sıcak kompres uygulamaktır. Bu yöntem, kalınlaşmış yağ bezi salgılarının erimesine yardımcı olabilir ve etkilenen bölgeyi serbest bırakarak tekrar normal şekilde çalışmasını sağlayabilir. Doktorlar bazen ana enfeksiyonla mücadele etmek için hastaya bir antibiyotik reçete eder. Çoğu zaman, bu konservatif tedavi yöntemleri tek başına göz kapağının iyileşmesine izin verir ve başka bir tedavi gerekmez.

Bir hastada tekrarlayan bir şalazyon veya arpacık varsa, göz kapaklarındaki kronik enflamasyonu azaltmak için uzun süreli düşük doz antibiyotik, tipik olarak doksisiklin adı verilen bir ilaç reçete edilebilir.

Steroid Enjeksiyonları ve Ameliyatla Çıkarma
Şalazyonda iyileşme olmaz veya birkaç hafta sonra büyümeye devam ederse, steroid enjeksiyonu veya şişliğin cerrahi olarak çıkarılması bir seçenek olabilir.

Steroid enjeksiyonları, şalazyona yerleştirilebilir, böylece iltihabı azaltır ve şişliğin muhtemelen gerilemesine yol açar. Bu genellikle muayenehanede yapılabilir.

Lezyonun büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak, bir şişliği tedavi etmenin başka bir yolu, bir kesi ve drenaj prosedürü gerçekleştirmek olacaktır. Gözün etkilenen bölgesi çoğunlukla sıvıdan oluşuyorsa, yumru delinebilir ve ardından çevresindeki alana basınç uygulanarak giderilebilir. Etkilenen bölge daha sağlamsa, bir göz kapağı kesiği gerekecektir ve yağ birikintisi küçük kesiden çıkarılabilir. Ameliyat normalde göz kapağının altından bir kesi gerektirir.

Çoğu insan için arpacık veya şalazyon ameliyatından iyileşme süresi hızlıdır. Bazı hastalar işlemden sonra göz kapağı kenarı çevresinde küçük bir rahatsızlık veya ağrı olduğunu bildirir, ancak bu genellikle ilaçla kolayca giderilebilir. Çoğu durumda, etkilenen bölgeden drenajı önlemeye yardımcı olmak için cerrahi bölgeye basınç uygulamak için işlemden birkaç saat sonra gözün üzerine bir göz bandı takılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.