Plastik Ambalajlardaki Numaraların Anlamları

Mayıs 14, 2014

Plastikler türlerine göre 1’den başlayarak 7’ye kadar numaralandırılıyor. Numara varsa kolay ama yoksa aman dikkat. Öte yandan 3, 6 ve 7 no’lu plastiklerden uzak durulmalı. Bunlar zararlıdır.

İşte sağlığımızı etkileyen o numaraların anlamları:

1 NUMARA: PET, PETE POLİETİLEN

Oldukça şeffaf plastiklerdir. Cam gibi ve zararsızdırlar.PETE veya PET Polyethylene Terephthalate’in kısaltmasıdır. Çok yumuşak, şeffaf ve gıdalarda TEK KULLANIM İÇİN güvenli olduğu kabul edilir. Çoğu su, meşrubat ve diğer içecek şişeleri bu malzemeden imal edilir. Dondurulmamalı, bulaşık makinesinde yıkanmamalı ve mikrodalga fırında kullanılmamalıdır. İçinde bulunan gıda maddesine herhangi bir zararlı madde sızdırmaz. Ancak tekrar kullanım için yeterince temizlenemez ve tekrar kullanıldığında zararlı bakteriler ürer. Bu yüzden PET şişeleri tekrar tekrar kullanma alışkanlığını bırakmamız yararımıza olur..

2 NUMARA: YÜKSEK YOĞUNLUKLU POLİETİLEN ( HDPE )

Zararsız bir plastik türüdür. Daha çok süt şişeleri ve deterjan ambalajlarında kullanılır.Gıdalarla kullanımının güvenli olduğu kabul edilir. BPA içermez. Bulaşık makinesinde yıkanabilir, mikrodalga fırında kullanılabilir.

3 NUMARA: POLİVİNİL KLORÜR ( PVC )

PVC Polyvinyl Chloride’in kısaltmasıdır. Gıdalarla kullanılmamalıdır. İçindeki zararlı maddeleri gıdalara sızdırır.Zemin malzemesi, dış cephe kaplama, folyo, kabartmalı ve şeffaf ürün ambalajlarında kullanılır ve zararlı bir plastik türüdür. Gıda malzemeleri ile temas etmemesi gerekmektedir.

4 NUMARA: DÜŞÜK YOĞUNLUKLU POLİETİLEN ( LDPE )

Çöp torbaları ve yemek saklama kaplarında kullanılan bir plastik cinsidir. Nispeten zararsız bir yapıya sahiptir.LDPE Low-Density Polyethylene (Düşük Yoğunluklu Polietilen)’in kısaltmasıdır. Bu malzeme de HDPE gibi gıdalarla birlikte kullanılabilir. Bulaşık makinesinde yıkanabilir, mikrodalga fırında kullanılabilir.

5 NUAMARA: POLİPROPLEN (PP)

Pipetlerde, şişe kapaklarında, mikrodalgaya girebilen yemek saklama kutularında, bazı yoğurt kaplarında, ilaç ambalajlarında, peynir, margarin kaplarında kullanılan en düşük yoğunluğa sahip, dolayısıyla ısıya ve eskimeye karşı dayanıklı bir plastiktir. PE Polietilen’in kısaltmasıdır. En güvenli plastik türü olarak kabul edilir. 2 ve 4 numara bu maddenin düğük ve yüksek yoğunluklu halidir. İçinde barındırdığı gıdalara sızdırdığı bilinen herhangi bir zararlı madde yoktur. Bulaşık makinesinde yıkanabilir, mikrodalga fırında kullanılabilir.Kullanımı daha güvenli sayılmaktadır.

6 NUMARA: POLİSTİREN (PS)

Plastik çatal-bıçak-tabak-kaşık vb., hazır paketlerde sunulan fastfood paketleri ve kuru yemiş kaplarında kullanılır ve zararlı bir plastik türüdür.

7 NUMARA: Diğer Plastik Türleri

Yukarıdaki sınıflandırmalara ait olmayan diğer plastiklerin genel numarasıdır. Eğer plastiğin üzerinde bir numara bulunmuyorsa 7 numara olarak kabul edilir. 7 numara belirli bir plastik türüne ait değildir. İlk 6 tür haricindeki tüm plastiklere 7 numara verilir. Genellikle BPA denen o zararlı maddeyi içerirler. Ancak içermiyor da olabilir. Bu yüzden, eğer bir malzemenin üzerinde 7 işareti varsa, cam gibi parlak ve sertse, büyük ihtimalle BPA içeriyordur ve güvenli değildir.
Özellikle gıda ürünlerinin ambalaj ve kaplarında sağlık açısından 1, 2, 4 ve 5 numaralı plastikler tercih edilmelidir.

 

Bir cevap yazın