Pırlanta Satarken Değer Kaybı Ne Olur?

Şubat 11, 2019

Pırlanta doğada bulunan en değerli taşlardan biri. En değerli minerallerden biri olarak, yüzlerce yıldır bu değerini koruyan pırlantalar; işlenmesi oldukça zor ve ustalık gerektiren bir alandır. Pırlantanın satın alınmasından sonra asıl değeri pırlanta satılırken anlaşılır. Pırlantanın işçiliği, taşın kalitesi esas olarak pırlantanın değerinin anlaşılmasını sağlar. Bu noktada bilinmesi gereken kaliteli bir pırlanta taşı eğer ustalıkla işlenmiş ise o yüzük kesinlikle değer kaybetmeyecektir. Elbette bu aşamada altın ve pırlantanın her zaman değerleneceği ele alınırsa değer kaybetmeyeceği bilinmelidir. Piyasalara göre altın ve pırlanta gibi ürünlerin değerleri belirlenmektedir. Değerli taşlar, çıkarıldıkça tükendiği için değerlerinin belirgin bir şekilde düşmeyeceği düşünülür. Elbette yatırım tavsiyesi olmamakla beraber genel anlamda değerli ve kaliteli olan yüzüklerde herhangi bir değer kaybı olmayacağı beklenmektedir.

Pırlanta Yüzük

Pırlanta yüzük kalitesini işçiliğin titizliğinden, kullanılan taşın renginden, berraklığından ve duruluğundan anlaşılır. Kuyumculuk alanında uzman olmayan kişilerin yüzüklere dışardan bakarak kalitesini anlamasına imkan yoktur. Bundan dolayı da sertifikalı ürünler kullanmak en sağlıklı ve mantıklısı olacaktır. Yüzüğün gerçek değerleri ve tüm özelliklerinin belgeli ve ispatlı halde, uluslararası geçerliliği olan bir sertifika ile gönderilmesi önemlidir. Amor Pırlanta, tüm ürünlerinde bu sertifikalara sahiptir. Güvenilir, garantili, belgeli olarak çalışan yerlerden yapılan online alışverişlerde yüzük daha uygun fiyatlara satın alınabilir. Dükkan kirası ya da farklı giderler söz konusu olmadığı için daha uygun fiyatlara yüzükler satılabilir. Bundan dolayı da satış sırasında yüzüklerin değer kaybetmesinin yanı sıra değer kazanması söz konusu olacaktır.

Tek Taş

Tek taş çeşitlerimizin tamamında; uluslararası sertifikalı pırlantalar söz konusudur. Bu sertifikalar; HRD sertifikalı pırlanta, GIA sertifikalı pırlanta olmaktadır.  GIA (Amerika Gemoloji Enstitüsü), sertifikalı tektaşlar arasında en saygın ve tanınmış elmas kategorilendirme faktörü olarak karşımıza çıkar. GIA, pırlanta satışında maddi menfaat kazanmadığı için en bağımsız değerlendirme kurumlarının başında gelir. Bunun yanı sıra elmas ve pırlantaların değerlendirildiği faktörler; pırlantanın tarihi, ölçümü, kesim tarzı, elmas şekli, karat ağırlığı, derinlik, simetri, oran şeması, kesim derecesi (mükemmel, çok iyi, iyi, kötü), renk derecesi (D’den J’ye kadar), netlik derecesi (IF, VVS1, VVS2, VS1, VS2, SI1, SI2), tüm lekeleri ortaya koyan elmas grafiği, lazer yazı (varsa), güvenlik özellikleri ve genel yorumlar bakımından da araştırılmakta ve belgede bu verilere de yer verilmektedir. GIA, en öznel ölçekler ile derecelendirme yaptığı için oldukça titiz ve itibarlı bir yapıya sahiptir. GIA’nın yüksek itibarı, kanıtlanmış tutarlılığı ve başarılı geçmişi ile en güvenilir kurumların başında gelir. Bir diğer önemli sertifika olan HRD ise 1973 senesinde Belçika’da kurulmuş olan ve merkezi Avrupa olan bir elmas derecelendirme kuruluşudur.

 

Bir cevap yazın