Pedikür Nasıl Yapılır?

Ayak güzelliği yönünden en önemli etkenlerden birisi de pedikür işlemidir. Her ne kadar güzel pedikür yapıyor olsanız da dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Tırnaklarınıza yağ sürün.
Duş ya da banyonuzun ardından pedikür işlemini uygulamanız en sağlıklı yöntem olacaktır. Peki duş sonrasında hangi işlemleri yapmalısınız?
Duş sonrası ayaklarınızı ve parmak aralarınızı bir havlu yardımı ile iyice kurutunuz. Kurutma işlemini bitirdikten sonra ise her tırnağınızın üzerine bir damla tırnak nemlendirmesi için kullanan yağlardan sürün. Bu işlemi bir fırça ile de gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü fırça ile gerçekleştirilen işlem tırnağınıza sürmüş olduğunuz yağı daha iyi dağıtacaktır. Böylece yapacak olduğunuz pedikür’ ünüzün daha uzun süre kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Ponza taşı kullanabilirsiniz

Temizleme ve arındırma işleminizi lavdan elde edilmiş doğal bir ponza taşı ile gerçekleştirin. Daha sonrasında ise vücut maskesi ile cilt üzerinde oluşan pürüz gibi olaylardan kurtulun. Fakat bunun yanı sıra cildiniz nasır oluşumuna yatkın ise tedavi sebebiyle doktorunuza başvurup daha profesyonel anlamda ki bakımları denemelisiniz.

Kendi renginizi keşfedin!
2013 yaz sezonunda doğal renklerde olan ojeler oldukça revaçtaydı. Bu olanağı ayak tırnaklarınız içinde kullanabilir ve doğal renkler kullanarak bir farklılık oluşturabilirsiniz. Bunun için ise beyaz bir ojenin içerisine bir damla civarında mineral fondöten (cildiniz ile aynı renkte olması daha güzel görünmesini sağlayacaktır) damlatın. Daha sonra kullanmış olduğunuz oje şişesini iyice çalkalayınız ve ojenizi ayak tırnaklarınıza uygulayınız.

Süt banyosunu deneyin

Cilt güzelliğinde de olduğu pedikür için de süt yararlı bir üründür. Süt ürünlerinin içerisinde bulunan laktik asit cildinizi arındırma özelliğine sahiptir. Bunun yanı sıra ise tırnak etlerinizin yumuşamasına da büyük yardımı olacaktır. Orta boyutlarda bir leğenin içerisine 3/1 oranını geçmeyecek şekilde süt ile doldurun. Geri kalan 3/2 oranında ise su doldurun. Bu süt ve su karışımını hazırladıktan sonra ayaklarınızı leğenin içerisinde yaklaşık olarak 30 dakika tutun. Bu ayaklarınızın görünümünde ve tırnaklarınıza gereken besinin bir kısmının sağlamasına yardımcı olacaktır.

Eğer çok yorgun iseniz ve ayaklarınız da yorgunluğunuzdan dolayı bir sızı var ise hazırlamış olduğunuz karışımın içerisine bir miktar tuz atarak ayaklarınızın rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bu işlem ayaklarınızın hissedilir derecede rahatlamasına sebep olacaktır…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.