Osteoartrit Nedir ? Nasıl Tedavi edilir ?

Dejeneratif artrit nedir?

Dejeneratif artrit olarak da bilinen osteoartrit (OA), vücudunuzdaki herhangi bir eklemi etkileyebilecek yaygın bir durumdur. OA’nın ne olduğunu, nedenlerini, semptomlarını ve tedavisini öğrenin. Osteoartrit (OA) en yaygın artrit türüdür ve yıllar içinde aşırı kullanıma bağlı aşınma ve yıpranmadan veya etkilenen eklemlerdeki eski yaralanmalardan kaynaklanır. Genellikle 60 yaşın üzerindeki insanları etkiler.

OA çoğunlukla dizler, kalçalar ve omurga gibi büyük ağırlık taşıyan eklemleri etkiler ve günün sonunda en kötüsü ağrı ve sertliğe neden olur. Etkilenen kişi yürüme, merdiven çıkma, çömelme veya diz çökme konusunda zorluk çekebilir.

Zamanla kötüleşme eğiliminde olan bir durum, maalesef OA’nın tedavisi yoktur. Bununla birlikte, OA ağrınız üzerinde kontrol sahibi olmanıza yardımcı olacak ve rahatlatacak ilaçlar vardır.

Osteoartritin Nedenleri ve Risk Faktörleri

OA, eklemlerinizdeki kemik uçlarını tamponlamaya yardımcı olan bir madde olan kıkırdağın yıpranmasından kaynaklanır. Kıkırdağın düz yüzeyindeki bu bozulma, aşırı kilolu olma, eklem travması veya yaralanması, kas güçsüzlüğü, aile öyküsü ve yaş gibi faktörlerin bir kombinasyonuna bağlı olabilir. Çoğu durumda, eklem sorununun nedeni açık değildir.

Zamanla, kıkırdakta tam bir kayıp olacak ve kemiklerin her iki ucunun birbirine sürtünmesine neden olacaktır. Bu kemik hasarına ve sonunda deformiteye neden olur.

Osteoartrit Belirtileri

Daha fazla mesaj

Lösemi (Kan kanseri) nedir?

OA’nın belirtileri ve semptomları şunları içerir:

  • Eklem ağrıları, genellikle uzun süreli kullanımdan sonra veya bir süre hareketsiz kaldıktan sonra
  • Eklem kullanımını zorlaştırabilecek esneklik kaybı
  • Hareketli bir eklemin ızgarası
  • Etkilenen eklem çevresinde oluşan kemikli topaklar
  • Bazı durumlarda eklem (ler) de kızarıklık, sıcaklık ve şişme

OA’da sıklıkla etkilenen eklemler dizler, kalçalar, omurga ve ellerdir.

Osteoartrit Tedavisi

OA tedavisi, hangi eklemlerin dahil olduğuna bağlıdır. Doktorunuz ağrıyı hafifletmek ve şişliği azaltmak için size ağrı kesiciler verecektir. Kaslarınızın ve eklemlerinizin gücünü nasıl artıracağınızla ilgili bazı teknikleri öğrenmenize yardımcı olması için bir fizyoterapiste de yönlendirilebilirsiniz. Bazen zayıflamış eklemleri desteklemek için atel gerekebilir. Şiddetli OA için, etkilenen eklemi onarmak veya değiştirmek için ameliyat gerekebilir.

Kendi kendine bakım
Durumunuzu iyileştirmenize yardımcı olacak bazı ipuçları:

Ağırlık kontrolü
Fazla kiloluysanız, biraz kilo vermek kalça ve dizlerinizin üzerindeki baskıyı azaltacaktır.

Fizyoterapi ve Egzersiz
Fizyoterapistinizle çalışmak, eklem çevresindeki kasların gücünü korumak ve etkilenen eklemlerdeki sertliği azaltmak için önemlidir. Ayrıca formda kalmak için düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Yüzme gibi eklemlerinizi zorlamayan egzersizleri seçin.

Isıl İşlem ve İlaç Tedavisi
Ilık banyolar ve ısıtma yastıkları ağrılı eklemleri yatıştırır. Bazen fizyoterapistiniz ağrınızı ve sertliğinizi hafifletmek için bir çeşit elektrik tedavisi kullanabilir. Doktorunuz ayrıca ağrı için bazı ilaçlar yazabilir.

Yürüme Yardımcıları
İyi bir ayakkabı ve bir baston, daha rahat hareket etmenize yardımcı olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.