Normal Doğumun Avantajları Nelerdir

Bir bebek beklediğinizi öğrendiğiniz andan itibaren doğumla ilgili aklınıza pek soru gelir. Tatlı bir heyecanla doğumu nasıl gerçekleştireceğinizi düşünürsünüz.

* Vajinal doğum, en naturel doğum şekli olup vücudunuz hiçbir tıbbi müdahale olmadan da doğurmak için programlanmıştır.
* Vajinal doğum, anneye doğum sürecinin önemli bir parçası , katılımcısı olduğunu hisettirir. Annenin ıkınmaları bebeğin doğum kanalında ilerleyip doğması açısından çok gerekli ve önemlidir.
* Hastanede daha az kalırsınız. ( Sorunsuz bir vajinal doğumu takiben genellikle 24 saat )
* Doğum sonrası iyileşme süreciniz çok daha hızlıdır ve sezaryene göre daha az ağrılıdır
* Vajinal doğumda, bebeğinizin, “Yeni doğanın geçici takipnesi = TTN” denilen bir tür geçici solunum rahatsızlığını geçirme olasılığı daha düşüktür. TTN, prematüre doğan ve miadında sezaryenle doğan bebeklerde daha sık görülen, ve tedaviyle 2-3 gün içinde düzelen bir solunum problemidir. Vajinal doğumda bu rahatsızlık daha az görülür çünkü hem doğum kanalında ilerlerken baskı sayesinde akciğerlerden bu rahatsızlığa yol açan sıvı atılır, hem de natürel doğum “epinefrin” hormonu salgılanmasını artırır ve bu da bebek akciğerlerinden sıvıyı temizler.
* Vajinal doğumla doğan bebeklerde ileride astma, besin allerjileri , laktoz intoleransı gibi rahatsızlıklar daha az görülmektedir. Bunun , bebeğin doğum kanalında faydalı bakterilere maruz kalması ile ilşkili olduğu düşürülmektedir.
* Anne emzirmeye daha hızlı ve etkin bir biçimde başlar, bebekle ilk kontakt daha erken ve kuvvetli olur.
* Doğum sonrası kanama, iç organ hasarı, derin damarlarda kan pıhtısı oluşumu gibi riskler vajinal doğumda daha azdır
* İleriki gebeliklerde doğum eylemi daha kısa ve kolay olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku