Mutluluğu Yakalamada Önemli İpuçları

Mutluluğu yakalamanın en önemli yollarından birisi hayatta kendimize dair doğru kararlar alabilmektir. Genellikle gelecekte nasıl hissedeceğimiz hakkında tahminler yapar, ve buna göre kararlar alırız.
Psikologlar, gelecekteki duygusal durumlarımızı tahmin etme biçimimizle ilgili beş ana yanılgımız olduğunu söylüyor. Genellikle şu an içinde bulunulan duygudan yola çıkarak gelecekte nasıl hissedeceğinize dair tasarılar oluşturmak yanıltıcı oluyor. İyi haber ise bu yanılgı ve önyargıların her biriyle başa çıkmanın mümkün olduğudur. Bu beş yanılgıyı fark etmek ve bunları akılda bulundurmak mutluluğunuzu arttırmanıza yardımcı olabilir.

1. Karşılaştırma Yanılgısı

Şunu bir düşünün: İki iş teklifi aldınız. İlki, yılda 60,000 Lira kazanabileceğiniz ilginç bir iş. İkincisi ise, yılda 70,000 Lira kazanacağınız sıkıcı bir iş. Bunların dışında yer alan bütün koşullar ise eşit- İşlerden hangisini tercih ederdiniz?

Karşılaştırma yanılgısı, insanların işin ne kadar ilginç olduğunu düşünmenin yerine 10,000 Lira’lık farkı gözlerinde çok fazla büyüteceklerini öne sürer. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki birçok insan mutsuz olacağını bile bile sıkıcı olan işi tercih etmektedir ve 10,000’Liralık fazladan para hayatlarında çok az şeyi değiştirecektir.

Karşılaştırma yanılgısını yenmenin yolları

Alışılmış fikirleri bir kenara bırakın. Elmalarla portakalları birbirleri ile karşılaştıramazsınız. Bunun yerine, her iki seçeneğin de avantaj ve dezavantajlarına odaklanın. Daha sonra bunlara dayanarak karar vermeniz kolaylaşacaktır.

2. Tasarlama Yanılgısı

Karnınız acıktığında bir alışveriş listesi yapmadan markete gitmeniz gereksiz bir kaç parça yiyecek alıp eve dönmenize sebep olabilir. Böyle bir durumda aldığınız birkaç parça gereksiz abur cuburu yedikten sonra, pirinç ve makarna gibi sağlıklı ve doyurucu gıdaları almayı unutup neden abur cubur aldığınızı düşünebilirsiniz.

Araştırmalara göre, insanların bunun gibi hatalar yapmasının nedenlerinden biri, tasarlama yanılgısının var olan duygusal ve bilişsel durumumuzla bağlantılı olmasıdır. Şimdiki zamanın duyguları, kendinizi geleceği farklı duygularla yansıtmanıza engel olan duygusal bir kafes gibidir. Pek çok kişi şimdiki zaman duygusunun etkisinde kalarak gelecekle ilgili önyargı ve olumsuz fikirlere kapılabilir.

Tasarlama yanılgısını yenmenin yolları

Gelecekte bizi nelerin mutlu edeceği hakkında en doğru kararları vermek için, tercih anındaki duygusal durumumuzun gelecekte sahip olacağımız duygu durumu ve ruh hali ile hemen hemen aynı olacağını düşünmemizdir. Kendinize yararlı olacağını bildiğiniz kararlar aldığınızda şimdiki zamanda olumsuz duygular içinde bile olsanız, zamanla o duygular yerini olumlulara bırakacaktır.

Etki Yanılgısı

İnsanlar çoğunlukla gelecekteki olaylara karşı gösterecekleri duygusal tepkileri olduğundan daha fazla görme eğilimindedirler. Araştırmalar, bir ilişki bittikten iki ay sonra insanların genellikle tahmin ettikleri kadar mutsuz olmadıklarını ortaya çıkarmıştır. Benzer şekilde futbol fanatiklerinin genellikle takımları kazandığında umdukları kadar mutlu olmadıkları bulunmuştur.

Etki yanılgısını yenmenin yolları

Öncelikle, geleceğe bakış açınızı bilinçli bir şekilde genişletin. İkinci olarak, rasyonalizasyonun hem olumlu hem de olumsuz olayların duygusal etki sürelerini azalttığını aklınızda bulundurun. Geleceğin duygularınız üzerindeki etkisi sandığınız kadar iyi ya da kötü olmayabilir.

4. Bellek Yanılgısı

Gelecekle ilgili karar alırken, doğal olarak geçmişte yaşadığımız deneyimleri temel alırız. Ne yazık ki, gelecekteki mutluluğunuz hakkında kararlar almak için baz aldığınız hatıralarınızı ve geçmiş deneyimlerinizi, genellikle gereğinden fazla iyi ya da kötü olarak yorumluyor olabilirsiniz.

Metro yolcuları üzerinde yapılan bir çalışma, insanların treni kaçırmalarıyla ilgili bir önceki en kötü deneyimlerini kolayca hatırladığını ortaya çıkarmıştır. Sonuç olarak, bu kişiler o günden sonra treni kaçırdıklarında, kendilerini daha iyimser deneyimleri olan kişilere göre daha kötü hissedeceklerini öngörmüşlerdir.

Bellek yanılgısını yenmenin yolları

Karar vermek istediğiniz bir olayla ilgili birden fazla geçmiş deneyimi anımsamak, benzer olaylar hakkında diğer kişilerle konuşmak, duygularınızın ortalama bir düzeyde kalmasına katıkıda bulunur. Ayrıca, bir olayın muhtemelen en iyi ya da en kötü örneklerini anımsayacağınızın da farkında olun.

Araştırmalar, yukarıdaki her bir yanılgıdan etkilenme oranınızın bunlara ne derece güçlü inandığınızla bağlı olduğunu öne sürüyor. Bu yüzden, bu yazıyı sadece okumak bile yanılgılarınızı sorgulamak için iyi bir başlangıç olacaktır.
yakindunya.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku