Lotus Doğum Nedir Nasıl Yapılır

Kasım 19, 2013

Teknolojinin ilerlemesiyle orantılı olarak tıp dünyasında da büyük gelişmeler yaşanmakta ve yeni yeni metotlar denenerek her türlü sağlık problemlerinin daha acısız, daha kısa sürede, daha konforlu ve daha az riskli tedavisi yapılmaya çalışılmaktadır. Pek çok sağlık sorununun bu şekilde tedavi edilmeye çalışılmasının yanı sıra, kadınlar için bazen zorlu geçen doğum yöntemlerine de bu gelişim yansımaktadır. Öyle ki sezaryen doğum ve epidural doğum yöntemlerine bir yenisi daha eklendi, lotus doğum…

Bebeğin dünya ile ilk buluşması doğum ile başlar. Bu bebek için hatırlanacak bir durum olmasa da anne adayı o anı ve o ana kadar olan her şeyi çok iyi hatırlar. Bir annenin en büyük isteği bebeği sağlıcakla kucağına almak olduğu için doğum ve doğum yöntemine çok büyük önem verir. Hamileliğin büyük bir bölümünü bu konu konuda araştırma yaparak, sorarak irdeleyerek geçirir. Pek çok farklı bilgi, yorum ve sonuç, zaten karışık olan kafasını daha da karıştırmaya yeter. Ama bir anne adayı öncelikle şunu unutmamalıdır. Hangi yöntemi seçerse seçsin bunun önce kendi sonra bebek için sağlıklı olanı tercih etmeli, illaki böyle olacaktı, neden olmadı, olmalıydı gibi gelişen durumlara takılmamalıdır. Doktor gözetiminde ve tavsiyesinde seçtikleri ya da seçmek zorunda kaldıkları durum kafalarına takılırsa bir kaç farklı uzmandan yardım alarak kararlarının ya da verilen kararların doğruluğunu da teyit edebilirler.

Belki birçok doğum şekli duydunuz ama yazımızda geçen doğum yöntemini ya yeni duymuş ya da hiç duymamışsınızdır.

Lotus Doğum Hakkında Bilinmeyenler
Hindistan ve Tibet gibi ülkelerde daha yaygın olan Lotus doğum son yıllarda batıda da ilgi görmesiyle yaygınlaşmaya başladı. Bu kültürlerde göbek bağ ve plasentaya çok önem verilir.

Lotus Doğum Yöntemi

Lotus doğumda bebek doğumu evreleri aynı olup sadece doğumdan sonra klasik yöntemlerde hemen göbek kordonu klemplenir ve kesilirken  bir süre sonra plasenta ayrılır ve doğumu gerçekleştiren hekim ya da ebe tarafından çıkarılır.

Lotus doğumda ise bebek doğduktan sonra göbek kordonu kesilmez ve bebek plasentaya bağlı olarak tutulur. Plasentanın kendiliğinden ayrılması beklenir, plasenta ayrıldıktan sonra bir beze sarılır veya özel bir kase içine alınır.Böylece göbek kordonu kesilmediği için bebeğe daha fazla kan hücresinin akışı sağlanmaktadır. Yatakta anne, bebek ve plasenta aynı hizada dururlar. Oluşabilecek kötü kokuları engellemek için kokulu otlar yerleştirilir ve tuzlanır. Birkaç gün içinde göbek kordonu düşer.

Lotus Doğum Kimler Yapamaz ve Zorlukları Nelerdir?
Kan uyuşmazlığı olan hamilelerde lotus doğum uygulanmaz
Lotus doğum yaptıracak doktor bulmak zordur, lohusalık süresinde plasentanın varlığı sıkıntı yaratabilir. Ayrıca kötü bir koku oluşabilir.Enfeksiyon gelişme riski, yenidoğan ve anneyi ziyaret sırasında gelişebilecek sosyal sıkıntılar, buna örnek olarak verilebilir.

 

Bir Cevap Yazın