Kuru Meyvelerin Faydalarını Biliyor musunuz?

Meyvelerin tazesi de kurutulmuş olanı da vücudumuz için çok faydalı. Hangi kuru meyvenin sağlığımıza hangi konuda yardımcı olduğunu biliyor musunuz?

Kuru kayısı: Potasyum açısında zengin olan kuru kayısı, besleyici özelliğe sahiptir. Açlığınızı bastırır, sindirim sorunlarına iyi gelir. Stresi ve kansızlığı önler. Görme fonksiyonlarını güçlendirdiği gibi, şeker hastalığının oluşumunu engeller. Kayısı lifli bir meyve olduğundan, kan şekerinin dengeli yükselmesini sağlar. Zararlı meyvelerin bağırsakta kalmasını engellediği için kanserden korur. İçinde bulunduğu A vitamini ile cilt bozukluğuna ve akne oluşumuna engel olur.

Kuru erik: İçinde bol miktarda B, A ve E vitamini bulunduran kuru erik, potasyum ve magnezyum açısında zengindir. Bağırsakları çalıştırdığı gibi, metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. Tansiyon, karaciğer, kalp, böbrek ve romatizma hastaları ve tuzsuz rejim yapanlar için önerilir. Güçlü bir antioksidan olan kuru erik, kansızlık tedavisinde de etkilidir.

Kuru üzüm: A, B ve C vitaminlerinin bolca içinde bulundurduğu kuru üzüm, içinde bulunduğu karbonhidrat ile iyi bir enerji kaynağıdır. Kan şekerini iyi dengelediği gibi kansere karşı koruyucu özelliği vardır. Kuru üzümün sindirim problemi yaşayanlar için kullanımı yaygın olduğu gibi, bu konuda da oldukça yararlıdır. Böbrek ve karaciğer hastalıklarında da oldukça yararlı olduğu gözlenmiştir.

Kuru dut: Kalsiyum, demir, B ve C vitaminleri açısından yüksek olan kuru dut, ateş düşürücü ve idrar sökücü özelliklere sahiptir. Lenf dolaşımını sağladığından, vücutta oluşan ödemin dışarı atılmasını sağlar. Vücutta oluşan öksürüğün dışarı atılmasını ve akciğerlerin rahatlamasını sağlar.

Yaban mersini: Kansere karşı koruyucu özelliğe sahip olan yaban mersini, kalp krizi riskini azaltır. Göz yorgunluğunu giderdiği gibi, görme bozukluklarının da giderilmesinde yardımcı olur. Vücutta oluşan ödemleri dışarı atmaya yarıyor. Kadınlarda regli döneminde sinir sistemini düzenleyen, yaban mersini yağlarında vücuttan atılmasını sağlar.

İlgili gönderiler

Leave a Comment