Kuru Cilt Problemlerini Nasıl Yok Edebiliriz?

Kuru ciltlerin yapısı çok hassastır ve cildin üst yüzeyleri çok ince yapıya sahiptir. Gözenekleri kapalı ve ufaktır. Cilt yüzeyindeki nemin yetersizliğinden sık olarak pul pul olup dökülmeler yaşanabilir.

Eğer kuru cilt yapısına sahipseniz bol bol sıvı almaya özen göstermelisiniz. Başta su olmak üzere kışın en az 2 litre yaz aylarında alınan sıvı miktarı 4 litreye kadar çıkartılmalıdır. Yaz sıcaklarıyla kaybettiğimiz sıvının yerini ancak daha fazla sıvı alarak telafi edebileceğinizi unutmayın.

Koruyucu güneş kremleri kullanmadan asla balkonunuza dahi çıkmayın. Kullanacağınız güneş kremi kışın 15 faktör, yazın ise 30 faktör olmalıdır. Yazın yarım saatten fazla güneşlenmekten kaçınınız. Eğer o gün uzun süre dışarıda kalmanız gerekiyorsa mutlaka pamuklu kıyafetler tercih etmeli ve yanımızda su bulundurmalısınız.

Sert ve alkollü temizleyicilerden uzak kalmalısınız!

Çünkü alkollü ve sert temizleyiciler cildiniz daha çabuk kurutup kırıştıracaktır. Bunun önüne geçebilmek için ise içerisinde alkol ve benzeri madde barındıran temizleyicilerden sakınmalısınız.

Temizleme sütlerini tercih etmeli ve antioksidan içeren destekleyici hafif ve besleyici nemlendiricileri düzenli kullanmalı, kışın rüzgar ve soğuktan uzak kalmalı veya cildinizi bu gibi durumlardan korumalısınız.

Cildinize nemlendiriciyle birlikte günde 10 dakika masaj yaparak kan dolaşımınızı hızlandırabilirsiniz. Bu sayede cildinize yardımcı olabilirsiniz.
Kuru cilt yapısının nedenleri arasında hormon sorunlarına bağlı hastalıklarda yer almaktadır. Bazen de menopoz döneminde cildin kurumasını tetiklenebilir. Bu gibi durumlarda bir uzmana başvurmak yapılması gereken en önemli şeydir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku