Kürtaj Sırasında Bebek Acı Hisseder mi?

Kürtaj tartışmaları devam ederken ceninin acı duyup duymadığı konusu tüm tartışmaların odağını oluşturuyor. Ceninin yaşam hakkının alınmış olması da ayrı bir tartışma konusu. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması, yada anne karnındaki bebeğin gelişimini tamamlamıyor olması, annenin sağlığını tehdit ediyor olması kürtajı gerektiriyor.

Bebeğin anne karnındaki gelişimine ilişkin hala yanıtlanamamış yüzlerce soru var. Bunların arasında en çok tartışılanlardan biri ceninin acı hissedip hissetmediği. İngiliz tıp dergisinin haberine göre bebek anne karnındayken acı hissetmiyor, dünyaya geldikten sonra acı duygusunu tanıyor. Bebek anne karnında acı hissetmiyor.

Bebeğin acı hissetmesi için öncelikle psikolojik gelişimini tamamlamış olması gerekiyor. Bu da ancak dış dünyadaki uyarıcılarla etkileşim sayesinde gerçekleşebiliyor. Anne karnı bebek için tam anlamıyla korunaklı olduğundan acı hissetmeyeceği belirtiliyor. Kürtaj karşıtları ise yaşam hakkının alınmaması gerektiğini savunuyorlar. Bebeğin engelli doğumu durumunda ise bakımını kimseler üstlenmezken ısrarlı savunmalar ne kadar doğrudur bu da tartışılır.

Ancak bu yargı kürtaj tartışmalarını sona erdirmek için yeterli değil. Kürtaj karşıtları, bu yargı doğru bile olsa asıl belirleyici olanın “ceninin yaşam hakkı olduğunu” savunuyor.

Araştırmacıların özellikle üzerinde durduğu ise; kürtaj dışındaki müdahaleler sonucunda bu yargıya varılmış olması.

Kürtaj sırasında anneye ağrı kesiciler verilirken bebeğe bu uygulamanın annenin hayatını riske atacağını ve bebek acı hissetmediğinden ağrı kesicilere gerek duyulmadığı açıklanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku