Kozmetiklerde GDO bulunması yasaklandı

Kozmetikler bundan böyle kanıtsız ve belgesiz ”organik” ya da ”doğal” diye satılamayacak.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu, ”Organik ve Doğal Kozmetik Ürün İddialarına İlişkin Kılavuz” hazırlandı.

Düzenleme ile ilgili AA muhabirine bilgi veren Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Ercan Şimşek, piyasada ”Doğal, organik ve bitkisel kozmetik” iddiasıyla satılan ürünlerden artık kanıt niteliğinde belge isteneceğini bildirdi.

-”Bu alanda ilk”-

Avrupa Birliği’nde bu konuda bir çalışma yürütülmekle birlikte Türkiye’deki düzenlemenin ilk olduğunu belirten Şimşek, ”Bu alandaki kılavuzu AB’den önce yayınladık. İleride AB böyle bir düzenlemeye giderse biz de kılavuzda buna paralel düzenlemeler yapabiliriz” diye konuştu.

Şimşek’in verdiği bilgiye göre, düzenlemeyle kozmetik ürünlerin etiket ve tanıtımlarında ”Yüzde 100 doğal” veya ”Yüzde 100 organik” gibi ifadeler, belgesi ve kanıtı olmadıkça kullanılamayacak.

Kozmetik ürünün ”içindekiler” listesinde, hangi bileşenlerin organik olduğu belirtilecek ve GDO’lu bileşenler organik kozmetiklerde kullanılamayacak.

”Doğal kaynaklı kozmetik ürünlerin, içerikleri nedeniyle raf ömrünün diğer kozmetik ürünlerden daha kısa olabileceği” gibi ürüne özgü özellikler, ürünün hem tüketici tarafından hem de dağıtım zincirindeki takibi açısından hangi koşullarda saklanması gerektiği, açıldıktan sonra bozulmanın nasıl takip edileceği gibi bilgiler, ürünün güvenli bir şekilde kullanımının sağlanmasına yönelik uyarılar da etiket ya da ambalajda yer alacak.

İlgili gönderiler