Kepek Sorunu Nasıl Çözülür ?

0

Derinin en dış yüzeyinden dökülen ölü hücrelerden oluşan kepek, mevsimlere ya da bazı dış etkenlere bağlı olarak miktarında artış gösterebilir. İşte bu zamanlarda bizim için bir sorun haline gelir.

Kepeği önlemeye yönelik hazırlanmış şampuanlar çözüme katkı sağlayabilir. Ancak her zaman değil. Her gün saçlarınızı yıkamaktan bıkıp usanabilirsiniz de. Peki, şampuanlar işe yaramazsa ne yapabilirsiniz? Öncelikli olarak almanız gereken tedbirleri şöyle sıralayabiliriz:

-Saçlarınızı çok sıcak suyla yıkamayın ve saç kurutma makinesinin en sıcak ayarıyla kurutmayın.
-Baş derisini kurutucu şampuan kullanmayın.
-Saçınızı çok sert taramayın.
-Yağlı besinlerden uzak durun.
-Kullandığınız tarak veya fırçayı her gün yıkayın.
-Siyah çay ve kahve yerine şifalı bitki çayları için.
-Kepeğe karşı etkili her şampuan işe yaramayabilir. Bu nedenle bir aylık periyotlarda farklı şampuanları deneyin.
-Saçınızı yıkarken en az iki kez şampuanlayın. İkinci şampuanlamada saçınızı köpürttükten sonra ortalama beş dakika durulamadan bekleyin.
-Saçlarınızı kaşıyıp saç derinizi yara yapmayın. Halihazırda yaralar varsa iyileşene kadar bebek şampuanı gibi yumuşak bir şampuan kullanın.

Suna Dumankaya’nın kepeğe karşı çözüm önerisi

Aldığınız tedbirlere rağmen hala kepek sorunuyla baş edemiyor musunuz? Öyleyse doğal-bitkisel çözümlere başvurmanız yerinde olacaktır. Cilt bakım uzmanı ve herbalist Suna Dumankaya’nın önerisine göre bir fincan maden suyu, bir çorba kaşığı elma sirkesi, bir çorba kaşığı polen tozu, bir çay kaşığı deniz tuzunu karıştırıp saçınızda bir saat bekletin ve sonra yıkayın.

Kepeğe karşı ısırgan otu

Isırgan otu ile kepek sorununu önlemek için hazırlayabileceğiniz iki ayrı tarif bulunuyor. İşte o tarifler:

1.Yarım litre taze kaynatılmış su içine, beş poşet ısırgan otu çayını ilave edin. Kabın ağzını kapatın ve 5-10 dakika demleyip, soğutun. Elde ettiğiniz bu karışımı saçlarınızı yıkadıktan sonra durulama suyu olarak kullanın. Saç diplerine yapacağınız masaj, kepek oluşumunun engellenmesine yardımcı olur.

2. İki bardak dolusu kaynar suya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış hindiba çiçeği (sarı saçlara), veya bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış ısırgan otu yaprağı (kumraldan esmere kadar) ekleyin ve soğuyana kadar demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve saçlarınızı bu karışımla yıkayın. Bu esnada saç diplerinize de hafif masaj yapın.

Dulavrat otlu maske

Bu maske için yarım litre su, bir yemek kaşığı dulavrat otu kökü, bir yemek kaşığı aynısafa çiçeği, bir yemek kaşığı papatya, bir yemek kaşığı lavanta çiçeği, bir yemek kaşığı biberiye yaprağı, bir yemek kaşığı sirke, altı damla adaçayı yağına ihtiyacınız var.
Suyu kaynatın ve bitkileri demleyin. 20 dakika bekledikten sonra süzün ve sirke ile adaçayı yağını ekleyin. Karışımı, saçlarınızı şampuanla yıkadıktan sonra uygulayın, fakat durulamayın, maske saçınızda kalsın.

Sirke maskesi

İki yemek kaşığı sirke ve yaklaşık altı yemek kaşığı sıcak suyu karıştırın. Bu karışımı saç derinize sürün ve bir gece boyunca saçınızda bekletin. Ertesi sabah şampuanla yıkayın saçınızı.

Hindistanceviz yağlı maske

300 gram hindistanceviz yağına ile 3 gram kadar karabiber ekleyerek kaynatın. Bir süzgeç ya da tülbent yardımıyla karışımı süzün. Saç derinize masaj yaparak karışımı sürün.

Yumurta maskesi

İki yumurtayı bir kabın içinde kırın. İçine iki yemek kaşığı su ekleyin. Saçlarınızı su ile ıslattıktan sonra yumurtayı saç derinize sürün. Bu halde saçınızı 10-15 dakika kadar bekletin. Daha sonra saçınızı ılık su ile yıkayın.

Sıcak yağ terapisi

Sıcak yağ terapisinin kepekleri yok etmede oldukça etkili olduğu biliniyor. Yatmadan önce saçlarınıza ısıtılmış zeytinyağı ile masaj yapın. Bir geceyi bu şekilde geçirdikten sonra sabahleyin banyo öncesinde saçlarınızı limon suyu ve sirke ile ıslatılmış pamuklu kumaşla ovun. Saçlarınızı güzelce yıkadıktan sonra bir bardak sıcak suya ilave edilmiş limon suyu ile final durulamanızı yapın. Bu uygulamayı üç ay boyunca haftada bir ya da iki kez tekrarlayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.