Kaybedilmiş Dişlerin Bir An Önce Tedavisi

Mart 30, 2019

Hangi sebeple olursa olsun kaybedilen dişlerin mutlaka yerlerine yeni dişlerin koyulmaları gerekiyor. Bu yeni dişler, estetik kaygılar bir yana hastanın ağız sağlığına dair yeni ve daha ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmasının önüne geçiyor.

Kaybedilmiş Dişleri Bir An Önce Yerine Koymak Neden Önemli?

Dişler, çiğneme esnasında birbirlerine destek olarak, yemeklerin parçalanmasını sağlıyor. Bunun dışında sert cisimleri ısırma hatta dişlerimizi gıcırdatma gibi pek çok eylemi dişlerimizin birbirlerine destek olmaları sayesinde gerçekleştirebiliyoruz.

Ağızdaki bir diş kaybedildiğinde bu dişin hemen yanındaki dişler, kısa bir süre sonra hareket etmeye başlayarak, kaybolan dişin yerine doğru kayıyor. Bilhassa ağzın arka ve yan bölgelerindeki dişler için geçerli olan bu kaymalar, bazen de tüm dişler için geçerli olabiliyor.

Çiğneme fonksiyonunu gerçekleştirebilmemiz içinse alt ve üst dişlerimizi birlikte kullanmamız gerekiyor. Alt ya da üst dişlerden biri kaybedildiğinde kaybedilen dişin hemen karşıtındaki diş, kaybedilen dişin yerine doğru uzamaya başlıyor.

Bu uzama ise pek çok sağlık sorununu beraberinde getiriyor. Dişlerdeki bu hareket etme ve kaymalar, alt ve üst dişlerin konum ve açılarını değiştirmeye başlıyor.

Hatta çene eklem ağrılarını ve problemlerini bile tetikleyebiliyor.

Dişlerin çene kemiği ile 90 derecelik açıda konumlanması gerekirken, bu konumlarda bazı sapmalar belirebiliyor.

Dişlerden çene kemiğine uygulanan aşırı basınç; o bölgede kemik erimesine ve sağlıklı dişlerin kaybına bile yol açabiliyor.

Dişlerdeki hareketler ve kaymalar doğrultusunda oluşan boşluklar, ağzımızda temizlenmesi oldukça güç alanlar da yaratabiliyor. Yani ağzımızda diş plağı ve tartarının oluşması için uygun bir ortam yaratılmış oluyor.

Diş plakları ve tartarların sayılarının giderek artması, diş eti hastalıklarına ve çürük oluşumuna adeta zemin hazırlıyor.

Öyle ki pek çok vakada uzun süren ortodontik tedaviler ya da implant tedavileri gerekli olabiliyor. Bu tedaviler sonrasında yapay dişler ağza yerleştirilerek, diş kaybı giderilmiş oluyor.

Kısacası diş kaybı ile karşılaşan hastaların başka diş kayıpları yaşamamak adına vakit kaybetmeksizin bir diş hekimine görünmeleri, bir an önce tedavi sürecine dahil olmaları ve düzenli olarak kontrollere gitmeyi unutmamaları gerekiyor.

Ada Dent Çukurambar Diş Kliniği
Diş Hekimi Emre Güneş
Kaynak: http://www.adadent.com.tr/allonfour-implant-teknigi

 

Bir cevap yazın